Newsy

Polskie symbole narodowe do poprawy. Jak zmienią się godło, flaga i hymn?

chłopiec z flagą i godłem na twarzy

Mariano Sayno/husayno.com/Getty Images

Newsy

Polskie symbole narodowe do poprawy. Jak zmienią się godło, flaga i hymn?

chłopiec z flagą i godłem na twarzy

Mariano Sayno/husayno.com/Getty Images

Rząd planuje korekty polskich symboli narodowych. Poprawki mają objąć godło i flagę. Doprecyzowany dla muzyków zostanie również hymn. Ustawę przygotować ma Ministerstwo Kultury, a w życie wejdzie ona prawdopodobnie jeszcze w 2021 roku. 

Informacje o planowanych zmianach opublikowała "Rzeczpospolita". Jak donosi dziennik, rząd zaplanował zmiany w symbolach narodowych, które mają zostać wprowadzone jeszcze w 2021 r. Nowa ustawa planowana jest na czwarty kwartał roku. Jej przygotowaniem ma się zająć Ministerstwo Kultury. Przyczyną zmian jest fakt, że w użyciu funkcjonuje wiele wersji narodowych symboli, które często odbiegają od ustalonego oryginału. Posługują się nimi również urzędy, co nie powinno mieć miejsca. 

Jak zmieni się polskie godło i flaga?

Planowane zmiany dotyczą przede wszystkim godła Polski. Inaczej mają wyglądać nogi orła, być może również wprowadzone zostaną delikatne poprawki w jego koronie.

"Ministerstwo chce przedstawić profesjonalne pliki z orłem nie tylko w wersji podstawowej, ale też np. czarno-białej obrysowej. Nie obędzie się jednak bez korekty herbu, bo zdaniem wielu specjalistów nie spełnia on wymogów heraldyki. Często wymienianymi błędami są brak prześwitów w koronie i zabarwienie na złoto jedynie szponów orła, a nie całych nóg do linii upierzenia" - pisze "Rzeczpospolita".

Co z biało-czerwoną flagą? 

Precyzyjniej ma zostać określony odcień czerwieni na polskiej fladze. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, będzie to karmazyn. Aktualnie obowiązujące liczbowe współrzędne bieli i czerwieni polskiej flagi (system CIELUV), które są elementem załącznika do ustawy, powstały jeszcze w PRL-u. Są bezużyteczne dla współczesnych grafików.

Zmiany dotyczące hymnu

Planowane jest utworzenie oficjalnych partytur hymnu na składy orkiestrowe. Aktualnie w ustawie znajdują się opracowania wyłącznie na wokal i fortepian. 

Zobacz też:

Noc Kupały a Noc Świętojańska. Czy to ta sama noc?

Polska wioska w Brazylii. "Tam wszystko jest piękne, wyidealizowane"

Azjaci zachwyceni Polską, dzięki Shobuz World zwiedzają ją wirtualnie. Bengalczyk zakochany w Polsce, pokazuje swoim rodakom jak piękny jest nasz kraj 

Zobacz wideo: Największa flaga Polski zawisła w Świnoujściu. Ma 640 metrów kwadratowych

Co sądzisz o tym artykule?
92
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
10.06.2021
s _ i
pewnie będą kacze nogi
10.06.2021
Marra
Jakieś żarty! Brak zajęć mają porażka😕