Co Polacy sądzą o zmianie hymnu? "Pomysł byłby dobry, gdybyśmy w kraju nie mieli innych problemów"

Hymn do zmiany czy...nauki?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmiany w kolejności zwrotek hymnu narodowego oraz korekta godła wywołują skrajne emocje wśród rodaków. Czy ingerencja jest rzeczywiście potrzebna? Nasi reporterzy sprawdzili to na ulicach Warszawy.

Zmiana hymnu Polski

Przygotowany projekt ustawy o symbolach narodowych zakłada przestawienie kolejności zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" oraz przeprojektowanie godła. Choć poprawki zdają się być kosmetyczne, to ich wprowadzenie pochłonie olbrzymi budżet. Jak oszacował resort kultury w ciągu 10 lat poprawki pochłoną 150 mln złotych. Czy zatem gra jest warta świeczki?

- Pomysł byłby dobry, gdybyśmy w kraju nie mieli innych problemów - mówi jedna z uczestniczek sondy. - Gdyby naprawdę pieniądze, które mają być przeznaczone na zmianę wszystkich dokumentów, godeł, jakie są na budynkach, przeznaczyć dla potrzebujących bądź dla środowisk, które w tej chwili potrzebują i domagają się pieniędzy. To może wtedy w kraju byłoby lepiej. Te zmiany proponuję odłożyć na o wiele lepszy czas - skwitowała.

Artysta sprzedający swoje prace na warszawskim Starym Mieście jest zdania, że proponowane zmiany i tak staną się martwym przepisem.

- Ludzie nie znają. Głównie śpiewają pierwszą, to im będzie ganc egal - machnął ręką.

Korekta godła Polski

Zmiany mają objąć również przeprojektowanie godła narodowego.

- Orzeł, którego teraz używamy, jest w trójwymiarze i bardzo źle się go przekłada na płaskie powierzchnie - tłumaczy Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego. - Do tego są tam błędy projektowe. Jak się spojrzy na koronę orła, to liście akantu się zlewają i powstaje coś na kształt czapki. W nowym projekcie są zaznaczone przerwy, więc będzie widoczny jej kształt. Też trochę głupio, jak wielki i potężny ptak, jakim jest orzeł, ma pomalowane paznokcie jakby sobie pedicure zrobił. Zgodnie z zasadami heraldyki będzie miał złote szpony - zapowiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Adam Barabasz

Reporter: B. Dajnowski, P. Kiliański

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości