Newsy

Jak zmieni się polski hymn? Jest projekt ustawy o symbolach państwowych

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Chłopiec umieszcza polską flagę ba budynku

Uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania polskich symboli państwowych - flagi, godła i hymnu. Taki jest cel ustawy, której projekt przygotowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak zmieni się Mazurek Dąbrowskiego?

Jak zmieni się polski hymn?

Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, druga zwrotka polskiego hymnu będzie zaczynała się od słów "Jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotąd "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Oznacza to, że zmieni się kolejność zwrotek - druga i trzecia wymienią się miejscami. Prawdopodobną przyczyną "korekty" jest chęć powrotu do źródłowej postaci "Mazurka Dąbrowskiego", którego słowa napisał Józef Wybicki.

- Publiczne wykonywanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powinno być zgodne z tekstem literackim - zapisano w projekcie ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, którego autorem jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dokument skierowany został do konsultacji publicznych.

Zmiany dotyczące symboli państwowych. Dlaczego są wprowadzane?

Nowa ustawa ma przede wszystkim dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych. Ma też uwzględniać korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów. Ustawa ma zastąpić dotychczas obowiązującą regulację z 1980 r.

W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę, że kwestia uporządkowania symboliki państwowej RP podnoszona jest od lat.

Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uprządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.

Zmiany nie tylko w hymnie

Proponowana ustawa ma uregulować również:

  • wzorzec barw w obowiązujących standardach graficznych,
  • uporządkowanie nazewnictwa symboli, m.in. przez wprowadzenie pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej,
  • zwiększyć ochronę symboli państwowych, m.in. poprzez przepisy dotyczące godnego postępowania z flagami zniszczonymi, a także przepisy dotyczące umieszczania na nich napisów,
  • wprowadzenie kokardy narodowej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Święto Polskiej Muzyki w „Dzień Dobry TVN”

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: PIOTR PAKULA/Getty Images

Pozostałe wiadomości