Newsy

Bank zawarł pierwszą ugodę z frankowiczami. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Newsy

pasja1000/Pixaba

Pierwsza pilotażowa ugoda z frankowiczami została zawarta przez PKO Bank Polski. Jest ona zgodna z propozycją przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie w tej sprawie toczyło się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

PKO Bank Polski: ugoda z frankowiczami

Postępowanie sądowe dotyczyło umowy kredytowej we franku szwajcarskim zawartej w PKO Banku Polskim. Zostało właśnie zakończone.

- Strony, czyli PKO BP oraz osoby fizyczne, zawarły ugodę, przy czym zastrzegły, że nie będą ujawniać innym osobom informacji na temat jej szczegółów - powiedziała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska. Jak dodała, w związku z zawarciem ugody sąd zdecydował o umorzeniu postępowania.

KNF proponuje bankom ugody

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski zaproponował bankom w grudniu ubiegłego roku, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Ugoda z frankowiczami

Przewodniczący KNF ocenił, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie zmierzył się i uporał z problemem kredytów we frankach szwajcarskich. Zdaniem Jacka Jastrzębskiego rozwiązanie, które zostanie wypracowane, musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych .

Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia wskazał rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi - czyli oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR, powiększonej wtedy o marżę.

Umowa państwa Dziubaków na kredyt hipoteczny we frankach unieważniona przez warszawski sąd. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Zamiast 500+ nawet 1500+. Kto może skorzystać na zmianach?

W styczniu składamy najwięcej pozwów rozwodowych. Prawnik: "Są trzy powody, dla których się na to decydujemy"

29. finał WOŚP coraz bliżej. Jak w wygodny i bezpieczny sposób zasilić konto fundacji?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości