Dobrze nam wszystkim znane franki "z twarzami" zostały wycofane z obiegu. Straciły one swoją ważność i od 30 kwietnia 2021 przestały obowiązywać jako środek płatniczy. Co możemy zrobić, jeśli nie zdążyliśmy wymienić starych banknotów? Czy musimy przygotować się na straty? O tym opowiedział nam Paweł Majtkowski, ekonomista, analityk finansowy.
Pierwsza pilotażowa ugoda z frankowiczami została zawarta przez PKO Bank Polski. Jest ona zgodna z propozycją przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie w tej sprawie toczyło się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.
Kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim wzięło w Polsce kilkaset tysięcy osób. Po gwałtownym wzroście jego kursu, wiele osób znalazło się w pułapce kredytowej. Często koszt kredytu znacznie przewyższa wartość domu lub mieszkania. "Frankowicze" postanowili bronić się w sądach przed, ich zdaniem, nieuczciwymi praktykami, które towarzyszyły przyznawaniu kredytów. W studiu gościliśmy radcę prawną Barbarę Garlacz i adwokata dr. Jacka Czabańskiego, którzy zajmują się takimi sprawami. Ile kosztuje obsługa prawna takiego procesu?
O tym w jaki sposób, i czy w ogóle, państwo polskie powinno pomagać ludziom, którzy mają problemy ze spłatą kredytu we frankach rozmawialiśmy z Piotrem Kuczyńskim, dziennikarzem ekonomicznym oraz ekonomistami: prof. Witoldem Orłowskim i Januszem Szewczakiem. Jakie są możliwe scenariusze rozwiązania tego problemu? Czy model zastosowany na Węgrzech, przez prezydenta Viktora Orbána, zdałby egzamin w Polsce? Kto powinien, zdaniem naszych ekspertów, sfinansować ewentualną pomoc?