Pierwszy dzień zimy 2022 - kiedy wypada astronomiczna i kalendarzowa?
Początek zimy to dla wielu osób w pewnym sensie uczucie ulgi. Kończy się jesień i od tego momentu dni stopniowo będą się już wydłużały. Data pierwszego dnia kalendarzowej zimy jest niezmienna - wypada 22 grudnia, czyli dwa dni przed Wigilią. W 2022 r. będzie to piątek.
Pierwszy dzień astronomicznej zimy jest ruchomy, ponieważ wiąże się z przesileniem zimowym. W 2023 r. będzie to piątek 22 grudnia, czyli w tym rok wypada w tym samym dniu co początek kalendarzowej zimy. Słońce góruje wtedy w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej - zwrotniku Koziorożca. Wiele starożytnych kultur sądziło, że jest to najszczęśliwszy dzień w całym roku. Świętowane było odradzanie się Słońca.
Pierwszy dzień meteorologicznej zimy
Zima meteorologiczna zaczyna się najwcześniej, bo 1 grudnia. Jest to data niezmienna, ustalona na potrzeby meteorologów.
Pierwszy dzień zimy jest najkrótszy w roku. Ile trwa dzień i noc w zimie?
Pierwszy dzień astronomicznej zimy potrwa - w zależności od naszej dokładnej lokalizacji - około 7 godzin i 40 minut. To najkrótszy dzień w roku. Wschodu słońca spodziewać możemy się około godziny 7 rano, a zachodu niedługo po 15. Im dalej na północ kraju, tym Słońce wzejdzie później. Kolejne dni będą się już wydłużały, a noce skracały.
Kiedy kończy się zima?
W kalendarzu zima potrwa trzy miesiące, czyli do 21 marca 2024 roku. Tego dnia mamy przesilenie wiosenne, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Jak pierwszy dzień zimy świętowali nasi przodkowie?
Polska położna jest na półkuli północnej. W tej części świata już w czasach starożytnych miały miejsce różnego typu obchody i rytuały związane z przesileniem zimowym i narodzinami Słońca. Wśród Słowian celebrowano Święto Godowe, zwane również Szczodruszką czy Szczodrymi Godami. Symbolizowało to zwycięstwo światła nad ciemnością - w końcu przesilenie zimowe to najkrótszy dzień w roku, a po nim każdy kolejny się wydłuża, na rzecz krótszej nocy.
Najważniejszym czczonym wówczas bogiem był Weles - opiekun wiedzy, magii, bogactwa, dzikich zwierząt i bydła. Wśród rytuałów znajdowały się m.in. łamanie chlebem, kolędowanie, wróżby odnośnie pogody i przyszłych zbiorów. Dzieci dostawały drobne upominki, w tym jabłka, owoce i placki (w kształcie zwierząt lub postaci) zwane szczodrakami. Oddawano również cześć duszom zmarłych przodków - ucztowano i palono ogniska w miejscach pochówków.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Krupa, lodowy deszcz czy ziarna lodowe - na te zjawiska trzeba uważać
- Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku i czym jest przesilenie zimowe? Sprawdź, jak walczyć z jego objawami
- Tegoroczna zima może być szczególnie trudna. Czym dogrzać dom?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: David Sacks/Getty Images