W górach panują trudne warunki. Ratownicy ostrzegają przed lawinami

Zagrożenie lawinowe w Tatrach
Zagrożenie lawinowe w Tatrach
Źródło: Evgeni Dinev Photography/Getty Images
Intensywne opady śniegu na szczytach w Tatrach i silny wiatr stwarzają ryzyko wystąpienia lawiny. Ratownicy górscy zaapelowali do wszystkich, którzy planują wyjść w góry o szczególną ostrożność.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

W góry bez brawury
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia od soboty (30 listopada) występuje od wysokości 1700 metrów nad poziomem morza.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach

Na Kasprowym Wierchu leży 30 centymetrów śniegu. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w specjalnym komunikacie podają, że opady śniegu i silny wiatr spowodowały odkładanie się dużych depozytów śnieżnych w zagłębieniach terenowych oraz rejonach grani. Śnieg jest jeszcze słabo związany z podłożem. A to zwiększa ryzyko wystąpienia lawiny.

Ratownicy przypominają, że każdy, kto planuje wybrać się w wyższe partie Tatr musi mieć ze sobą: raki, czekan oraz kask, a także zestaw lawinowy, czyli detektor, sondę i łopatkę.

Kiedy mówi się o zagrożeniu lawinowym?

Po raz pierwszy w tym sezonie TOPR ogłosili zagrożenie lawinowe 21 listopada, ale po czterech dniach w Tatrach nastąpiło ocieplenie, a śnieg stopniał. Nadchodzące dni w Tatrach mają być słoneczne, ale mroźne, z temperaturą do -10 stopni Celsjusza. Od środy spodziewane są ponownie opady śniegu.

Warto dodać w przypadku zagrożenia lawinowego obowiązuje pięciostopniowa skala. Pierwszy stopień oznacza, że zagrożenie jest niskie. Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane. Trzeci stopień - znaczne, a czwarty - duże. Piąty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego, może wystąpić na przykład w Alpach, na terenach, gdzie zagrożone są osiedla czy drogi, a lawina może dokonać katastrofalnych zniszczeń sięgając dna dolin.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości