Newsy

"Paszport covidowy". Kiedy zostanie wprowadzony w Polsce?

Newsy

chee gin tan/Getty Images

Unia Europejska do 25 czerwca zamierza wprowadzić tzw. paszport covidowy, który ułatwiłby swobodne podróżowanie oraz korzystanie m.in. z kin czy infrastruktury hotelowej. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

"Paszport covidowy" w Polsce

Mateusz Morawiecki zapytany o to, kiedy będziemy mogli swobodnie podróżować po Europie z takim certyfikatem, przyznał, że "rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym", a problemem jest dostępność szczepień.

Natomiast z informacji, jakie "Rzeczpospolita" uzyskała z gabinetu premiera, wynika, że pewne działania już zostały podjęte. - Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR , a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – powiedział, cytowany przez "Rz", wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziennikarzy "Rz", że "Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca".

Paszporty zostaną wprowadzone przed wakacjami?

Dziennik podkreślił, że kraje UE chcą wprowadzić "paszport covidowy" dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych.

Z wyjaśnień gazety wynika, że "na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z 'paszportem covidowym' są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki".

Zobacz wideo: Kontrowersje wokół paszportu szczepionkowego

Zobacz także:

Minister zdrowia poinformował, ilu zaszczepionych Polaków zachorowało na COVID-19

Przedszkola i żłobki dłużej zamknięte? Rząd wysyła sygnał

Policja wkroczyła na wesele i wylegitymowała 81 osób. Goście musieli opuścić lokal

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/rp.pl

Pozostałe wiadomości