Partia parówek wycofana z obrotu. Wykryto w niej bakterie groźne m.in. dla kobiet w ciąży i dzieci

Sklep parówki
Hispanolistic/Getty Images
GIS wycofał z rynku parówki wyprodukowane przez firmę Sokołów dla jednej ze znanych sieci. Chodzi o partię, w której znaleziono Listeria monocytogenes - bakterię wywołującą listeriozę. - W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem - dodaje urząd.

GIS wycofał partię parówek

Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie, że z uwagi na wykrycie bakterii Listeria monocytogenes zostaje wycofana jedna partia produktu "PIKOK PURE Parówki z szynki". Parówki były wyprodukowane przez firmę "Sokołów" dla sieci Lidl.

- W wyniku działań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej w jednej partii produktu "PIKOK PURE Parówki z szynki 250 g" wykryto Listeria monocytogenes - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie GIS. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą - poinformował urząd.

Listerioza to choroba przede wszystkim groźna dla osób o niedojrzałej lub upośledzonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt, pacjentów po przeszczepach, z chorobami nowotworowymi, marskością wątroby i w czasie leczenia immunosupresyjnego. Wśród objawów są gorączka, dreszcze, bóle stawów i mięśni.

Główny Inspektorat Sanitarny podał, że w wyniku niezwłocznego powiadomienia producenta przez organy urzędowej kontroli o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w badanych próbkach wyrobu, zakład uruchomił procedurę wycofania produktu z rynku.

- Przedsiębiorca poinformował odbiorców o konieczności zatrzymania dystrybucji, wycofania i poddania utylizacji partii ww. wyrobu. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania - napisano.

GIS podkreśla, że "nie należy spożywać produktu" oznaczonego numerem partii i terminem przydatności do spożycia wskazanym w komunikacie.

- W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem - dodaje urząd.

Parówki wycofane ze sprzedaży

Oto szczegóły dotyczące produktu:

 • Nazwa produktu: PIKOK PURE PARÓWKI Z SZYNKI 250 g
  • Numer partii: 11031
   • Numer serii: Seria C: 10349134
    • Termin przydatności do spożycia: 04.05.2021
     • Producent: "SOKOŁÓW" S.A. Oddział w Czyżewie, ul. Zarębska 48, 18-220 Czyżew, weterynaryjny numer identyfikacyjny 20134001
      • Dystrybucja produktu do sieci sklepów "Lidl" w Polsce

       Zobacz także: Pierwszy przypadek zakażenia człowieka nowym wirusem ptasiej grypy. "Pokonał barierę międzygatunkową"

       >>> Zobacz także:

       Tężyczka utajona - czym jest tajemnicza choroba? "Dotyczy kobiet w wieku 30-50 lat, aktywnych zawodowo i sportowo"

       Synek pani Justyny nie został przyjęty do publicznego przedszkola, bo nosi pieluchy. "Zaprowadziłam syna do placówki prywatnej, w której nie było problemu"

       Surowe mięso dla psa. Korzyści i przeciwwskazania

       Autor: Iza Dorf

       Źródło: TVN24

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości

       Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
       Materiał promocyjny

       Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?