Newsy

Opracowano nowy lek na raka piersi. "Przedstawione wyniki przyniosły owacje na stojąco"

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
dziennik.pl
kobieta z rakiem piersi

Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Mimo że wczesne wykryte zmiany można bardzo skutecznie leczyć, to niestety spora grupa pań zgłasza się do lekarza zbyt późno. Być może dzięki nowej terapii walka z nowotworem będzie łatwiejsza. Jak działa nowoopracowany lek?      

Opracowano nowy lek na raka

Dzięki badaniu DESTINY-Breast04, którego wyniki omawiano podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), opracowano nową terapię celowaną nazwaną - trastuzumab derukstekan. Stworzony przez naukowców lek zawiera przeciwciała, które hamują działanie receptora HER2 – trastuzumab oraz lek cytostatyczny – derukstekan. Nowa terapia pozwala zatrzymać działanie receptora i wprowadzić lek bezpośrednio do komórek rakowych.

Jak dbać o piersi?

Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersiDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Warto dodać, że do tej pory terapie celowane były stosowane jedynie u tych pacjentek, u których wykryto nadmierną ekspresję (nadmierną produkcję) tego receptora lub nadmierną amplifikację (powielenie) genu kodującego receptor HER2. Pacjentki te stanowią od 15 od 20 proc. wszystkich chorych. Przeprowadzone przez naukowców badania pokazują, że taka forma leczenia może być bardzo skuteczna również u tych kobiet, u których nie ma ekspresji receptora HER2, jak i te, u których jest ona niska.

Pacjentki, na których testowano nową terapię wcześniej były leczone hormonoterapią oraz chemioterapią. Dzięki zastosowaniu terapii celowanej udało się zatrzymać rozwój choroby lub zmniejszyć ryzyko zgonu o 50 proc. w porównaniu do tych pań, które przyjmowały chemioterapię. Autorzy badania poinformowali, że nowy lek przedłużył życie chorych o pół roku, do tego aż 96 proc. uczestniczek badania bardzo dobrze odpowiedziało na leczenie.

Czy nowy lek zrewolucjonizuje leczenie raka piersi?

W ocenie specjalistów nowo opracowana terapia może zrewolucjonizować leczenie raka piersi. - Te wyniki przestawione na ASCO przyniosły owacje na stojąco, ponieważ wyznaczają nowy standard leczenia pacjentek z niską ekspresją receptora HER2. (...) Uważam, że to jest bardzo duży przełom – mówiła w rozmowie z PAP-em obecna kongresie dr Joanna Streb, małopolska konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii.

Duże nadzieje z nowym lekiem wiąże też prof. Tadeusz Pieńkowski. - Korzyść z tego leku może odnieść połowa wszystkich chorych na raka piersi. To dotyczy tak naprawdę tysięcy osób – ocenił w rozmowie z PAP-em prof. Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Onkologii i Chorób Piersi CMKP. Specjalista dodał, że wyniki badania uważa się za przełomowe, ponieważ im dłużej trwa leczenie, tym mniej skuteczna jest terapia. - Wydłużenie przeżycia u pacjentek, które wcześniej przeszły wiele terapii jest rzadko spotykane. Z całą pewnością ten lek będzie dalej badany i będzie oceniany we wcześniejszych liniach leczenia – tłumaczył ekspert. Zdaniem onkologa nowoopracowana terapia sprawi, że być może zmieni się podejście do leczenia w ogóle. - Należy sądzić, że bardzo szybko ogłoszą to międzynarodowe towarzystwa i należy dołożyć wszelkich starań, żeby polskie pacjentki mogły być beneficjentkami tego wręcz cudownego osiągnięcia medycyny akademickiej – ocenił.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: SEBASTIAN KAULITZKI/Getty Images

Pozostałe wiadomości