Newsy

Nowa ulga podatkowa dla kupujących mieszkanie lub budujących dom. Kto z niej skorzysta?

Newsy

F.Muhammad/Pixabay

Nowa ulga w podatku dochodowym dla osób do 35 lat, które kupiły mieszkanie lub wybudowały dom. To najnowszy pomysł resortu rozwoju, który przygotował projekt ustawy w tej sprawie. Ile będzie można odliczyć? Kogo preferują nowe przepisy?

Ulga na zasiedlenie

Projekt ustawy w sprawie nowej ulgi ukazał się w wykazie prac Rady Ministrów. Zmiany wynikają z przepisów "Projektu ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw", zgłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju.

Nowe regulacje przewidują wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. ulgi na zasiedlenie.

Ulga będzie dostępna dla osób w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka) na nabycie pierwszego domu/mieszkania o określonych parametrach wielkościowych

- czytamy w projekcie ustawy.

Jak wyjaśniają jego autorzy, ulga będzie dostępna dla osób, które nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym lub wybudowały dom jednorodzinny.

Od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika

- napisano w projekcie.

Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym

- dodali autorzy.

Nowa ulga w PIT dla kupujących mieszkanie lub budujących dom

Według aktualnych danych (na koniec IV kwartału 2019), w 2020 r. hipotetycznie od dochodu byłoby można odliczyć następujące kwoty: podatnik (singiel) – 4 597 zł, posiadający jedno dziecko – 5 746,25 zł, dwoje – 6 895,50 zł, a troje – 8 044,75 zł.

Ulgi przysługiwałyby również małżeństwom bezdzietnym – 9 194 zł, z 1 dzieckiem – 10 343,25 zł, z 2 dzieci – 11 492,50 zł, a z 3 dzieci – 12 641,75 zł.

Ulga łączy w sobie cele społeczne z celami gospodarczymi.

Ze względu na charakter ulgi, która jest udzielana po zakupie mieszkania na rynku pierwotnym lub zakończeniu budowy domu jednorodzinnego, jej efekt może się również uwidocznić na rynku materiałów i urządzeń związanych z wykończeniem oraz wyposażeniem mieszkania lub domu

Zdaniem autorów, projekt ustawy zawiera rozwiązania mające na celu złagodzenie negatywnych konsekwencji epidemii COVID-19 dla rynku mieszkaniowego .

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości