Pogrzeb Jadwig Jankowskiej - Cieślak. Gdzie i kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie aktorki?

Nie żyje Jadwiga Cieślak. Wybitna aktorka miała 74 lata
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co nowego w świecie gwiazd?
Co nowego w świecie gwiazd?
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

Pogrzeb wybitnej polskiej aktorki filmowej i teatralnej, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak odbędzie się w środę w Józefowie koło Warszawy. Pierwsza Polka, która odebrała Złotą Palmę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes, zmarła 15 kwietnia w wieku 74 lat.

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

O śmierci wybitnej aktorki poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP) na swojej stronie. Nie podano jeszcze szczegółów na ten temat.

- Szanowni Państwo, z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odeszła Jadwiga Jankowska - Cieślak. Wielka, wybitna Aktorka i wspaniały Człowiek. Nasza współpraca była ogromnym zaszczytem. Wielki żal… - opublikowano informację na koncie agencji Malawski.

- Dziś, zdecydowanie za szybko i za wcześnie odeszła nasza Mama, Teściowa i Babcia, Jadwiga Jankowska-Cieślak. Będzie bardzo pusto... - napisała w mediach społecznościowych żona Jakuba Cieślaka - syna aktorki.

Kim była Jadwiga Jankowska-Cieślak?

Jadwiga Jankowska-Cieślak, urodzona 15 lutego 1951 roku, od młodości była zafascynowana teatrem. Po ukończeniu szkoły średniej, podjęła decyzję o kontynuowaniu edukacji na kierunku aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, do której została przyjęta za pierwszym podejściem. Wśród jej znajomych z roku znajdowali się tak utalentowani aktorzy jak Jerzy Radziwiłowicz, Marek Kondrat czy Ewa Dałkowska.

Jankowska-Cieślak ukończyła studia w 1972 roku, a jeszcze w tym samym roku zadebiutowała na dużym ekranie w filmie "Trzeba zabić tę miłość" w reżyserii Janusza Morgensterna. Jej debiut był imponujący i zapewnił jej Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

- Sukces swój zawdzięcza Jankowska czemuś, co jest w zasadzie nieuchwytne i chyba nawet od niej niezależne: owej psychofizycznej właściwości, która czyni, że każde pojawienie się - choćby na dalszym planie - zapełnia ekran, przyciąga wzrok i zainteresowanie, pulsuje życiem i jest ona, jakby powiedział Irzykowski, samą 'materią kina'. Ma w sobie to "aktorskie" nasycenie i energię, dzięki czemu wszystko koncentruje się na niej, a postać jej uzyskuje przez to zwiększoną nośność treściową - zachwycał się na łamach "Kina" Aleksander Ledóchowski.

Za swoją główną rolę w filmie "Inne spojrzenie" (1982) zdobyła Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, stając się pierwszą Polką, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie. Dwukrotnie triumfowała na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, zdobywając Złote Lwy za najlepszą rolę kobiecą w filmach "Sam na sam" (1977) i "Wezwanie" (1997). Za rolę w filmie "Rysa" (2008) otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orła.

W 1979 roku została uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2007 roku, na wniosek Prezydenta RP, przyznano jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później, w 2009 roku, otrzymała Złoty Medal ""Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jadwiga Jankowska-Cieślak - kiedy pogrzeb?

Uroczystości pogrzebowe wybitnej aktorki odbędą się w środę 23.04 na cmentarzu parafialnym w Józefowie koło Warszawy. Informację o terminie pochówku opublikowała aktorka Maja Komorowska na swoim profilu na Facebooku. Jak podała, uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13.00.

Zobacz też:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości