Newsy

Pogoda w majówkę - weekend z chmurami, ale pojawi się też słońce

Newsy

x-news

Długi majowy weekend upłynie z przewagą chmur, ale będzie też można liczyć na chwile ze słońcem - zwłaszcza w sobotę w północnej połowie kraju. Opady wystąpią głównie na południu i południowym wschodzie. W niedzielę będzie deszczowo, ale na południu temperatura wzrośnie do 21 st.

Tegoroczna majówka ponownie upłynie nam pod znakiem obostrzeń. Wypoczynek w długi weekend wcale nie musi wiązać się z dalekimi wyjazdami. Niepisaną majówkową tradycją w Polsce są już rodzinne grille. Możliwości jest oczywiście więcej: spacer, wycieczka rowerowa, piknik na świeżym powietrzu... Pozostaje jednak pytanie: czy pogoda w majówkę pozwoli nam na takie aktywności?

Pogoda w majówkę 2021

Najbliższy weekend upłynie z przewagą chmur, ale będzie też można liczyć na chwile ze słońcem - zwłaszcza w sobotę w północnej połowie kraju, opady wtedy wystąpią głównie na południu i południowym wschodzie - wynika z prognoz pogody IMGW na najbliższy weekend. W niedzielę będzie deszczowo, a w poniedziałek pochmurnie i z przelotnymi opadami.

Pogoda w sobotę 1 maja 2021 r.

W sobotę północna połowa Polski będzie w zasięgu słabego klina wyżowego, a nad resztę kraju nasunie się zatoka niżu wędrującego znad Morza Śródziemnego nad Alpy. Nad południe Polski nasunie się front ciepły i zacznie tam napływać ciepłe powietrze polarne morskie, natomiast reszta kraju pozostanie jeszcze w chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. Wystąpią wahania ciśnienia.

Jeśli chodzi o temperaturę to będzie się ona wahać od 8 st. C nad samym morzem, w centrum będzie do 15 st. C, a najcieplej będzie na krańcach południowo-wschodnich: tam termometry pokażą nawet 17 st. C. W sobotę pokaże się też trochę słońca - nie wszędzie i nie cały czas będzie pochmurnie. Na słońce szczególnie mogą liczyć mieszkańcy w północnej części kraju. Ale może też popadać - opady wystąpią głównie na południu i południowym wschodzie.

Pogoda w niedzielę 2 maja 2021 r.

W niedzielę Polska będzie pod wpływem aktywnego ośrodku niżowego z układem frontów atmosferycznych. Nad południowy wschód Polski napłynie cieplejsze powietrze, ale pozostały obszar kraju pozostanie w chłodniejszej masie powietrza.

Nad samym morzem będzie 10 st. C, na pozostałym obszarze - z wyjątkiem południa kraju - termometry pokażą do około 14 st. C. Na południu będzie za to znacznie cieplej - w Krakowie czy Rzeszowie będzie aż 21 st. C. Poza tym niedziela zapowiada się deszczowo i okresowo z silniejszym wiatrem. Opady deszczu będą okresami o silniejszym natężeniu. Mogą pojawić się burze.

Pogoda w poniedziałek 3 maja 2021 r.

Ostatni dzień majówki będzie chłodny i będzie przeważnie pochmurnie, ale opady deszczu będą już tylko przelotne.

Z prognoz synoptyków wynika, że nad Polską rozbuduje się słaby klin wyżu znad Atlantyku, jedynie północny wschód znajdzie się w zasięgu niżu znad wschodniej Europy. Napłynie zatem chłodniejsze powietrze. Termometry pokażą od 7 st. C w Suwałkach, około 12 st. C w centrum i na południu. W Krakowie termometry pokażą 11 st. C. Najcieplej mam być tego dnia w Katowicach - 17 st. C.

Zobacz też:

Jak przetrwać długi weekend przed maturą? Ekspert: "Doskonałe będą symulacje mentalne"

Agnieszka Dygant pokazała zdjęcie sprzed 16 lat. "Piękna, ale im starsza, tym piękniejsza"

"Ruch lotniczy nagle cofnął się praktycznie o 15 lat". Ile zajmie powrót do stanu sprzed pandemii?

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości