Najzdolniejsza licealistka na świecie pochodzi z Polski. Jakie plany na przyszłość ma Lena?

Autor:
Maria
Czarniecka
Reporter:
Anna Senkara
Najzdolniejsza licealistka na świecie
Najzdolniejsza licealistka na świecie Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Lena Nowaczek z Kielc została laureatką konkursu Rise Global Winners dzięki swojemu projektowi "Radość daje siłę". Nastolatka ostatnie trzy lata spędziła ucząc się za granicą - teraz edukuje się w Oksfordzie. Choć jeszcze kończy liceum, już dostała się na wymarzone studia. Czym zajmuje się "najzdolniejsza licealistka na świecie"?

Lena Nowaczek i "Radość daje siłę"

Lena Nowaczek opracowała projekt, który zachwycił jury prestiżowego konkursu Rise Global Winners. "Radość daje siłę" to inicjatywa, dzięki której dzieci przebywające w szpitalach mogą integrować się z nieco starszymi kolegami. Pacjenci w wolontariuszu często znajdują wsparcie psychiczne i powiernika.

- Projekt łączy dzieciaki z dzieciakami. Łączymy wolontariuszy ze szkół średnich (...) z pacjentami szpitali pediatrycznych z całej Polski. Dzieci mają okazję porozmawiać z trochę starszymi rówieśnikami, pograć w gry, nauczyć się czegoś razem - wyjaśniła Lena.

W konkursie Rise brało udział 120 tys. młodych ludzi z całego świata. Wygrani dostają wsparcie merytoryczne, stypendia, dofinansowania i o wiele więcej - wszystko zależy od tego, jakie mają potrzeby, bo nagroda jest personalizowana. "Globalni Zwycięzcy" mają pochylać się nad aktualnymi problemami świata, a grupa Rise Global wspiera ich poczynania.

- Jest to konkurs dość nowy, właśnie zaczyna się trzecia edycja - wyjaśniła Lena. - To konkurs dla wszystkich (w przedziale wiekowym od 15 do 17 lat - przyp. red.), niezależnie od ich zainteresowań - dodała.

Najbardziej uzdolniona licealistka na świecie

Dziś nastolatka przebywa w Oksfordzie, gdzie kontynuuje naukę w liceum. W ubiegłym roku brała udział w wymianie z USA - przez rok uczęszczała do prywatnego, amerykańskiego liceum.

Lena interesuje się tematem zdrowia psychicznego. Nie planuje szybko wracać do Polski, bo na studia wybiera się do Hiszpanii, już dostała się tam na medycynę. Planuje zostać neurochirurgiem.

Całej rozmowy możesz posłuchać oglądając powyższe wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor:Maria Czarniecka

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: screen/Dzień Dobry TVN