Do szkoły można dotrzeć na różne sposoby - pieszo, autobusem czy tramwajem. Jednak część uczniów placówki przy ul. Kruszyny w Starej Miłośnie, by stawić się na lekcje, pokonuje każdego dnia Kanał Wawerski. Jak to robią? Przechodzą przez drabinę, która jest prowizoryczną kładką.
Droga do szkoły z przeszkodami
Z osiedla Stara Miłosna i pętli autobusowej najkrótsza droga do szkoły wiedzie przez Kanał Wawerski. Wybierając inną ścieżkę uczniowie muszą przejść trasę o 2 km dłuższą i pokonać fragment nieutwardzonej nawierzchni. Kilka tygodni temu nad kanałem pojawiła się drabina, która umożliwia przejście z jednego brzegu na drugi, ale jednocześnie stanowi niebezpieczeństwo dla dzieci. O tej sprawie napisała "Gazeta Wyborcza".
Szkoła
Szkoła
- Drabina ugięła się pode mną, zatrzeszczała, ale wytrzymała, więc pod dzieckiem też wytrzyma. Problem trwa od lat, a nasze dzieci mają tutaj prawdziwy tor przeszkód - powiedziała mieszkanka osiedla Stara Miłosna.
- Najgorzej było, jak spadł śnieg, bo drabina była śliska. Trzeba też uważać, żeby ze skarpy nie zlecieć - podkreśliła uczennica.
Jak podaje "Wyborcza", problem jest znany dyrektorce Szkoły Rodzinnej w Starej Miłośnie. - Prosiliśmy władze dzielnicy o interwencję, ale nikt nie chce nam pomóc. Kiedyś rodzice zebrali nawet pieniądze, ale szkoła nie może zbudować pomostu, bo dochodzą tu kwestie własności gruntów, pozwolenia na budowę infrastruktury. Był w dzielnicy kiedyś pomysł, by nam tu zbudowali kładkę, ale upadł - stwierdziła Halina Grzywacz.
Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom?
Problem przeprawy przez kanał Wawerski trwa od wielu lat, a mieszkańcy już dwukrotnie zgłaszali projekt budowy łącznika. W tym roku kolejna mieszkanka złożyła projekt i czeka na odpowiedź urzędników.
- Pomost byłby nie tylko dla dzieci i mieszkańców Tramwajowej, Kruszyny czy Kazita, ale też skorzystają właściciele działek, którzy mają granicę bardzo blisko kanału. Dalsze wydeptywanie brzegu grozi zawaleniem się ich ogrodzeń - powiedziała mieszkanka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Turysta z Polski wspinał się po piramidzie Kukulkana. Mężczyzna trafił do więzienia i został pobity kijem
- Horoskop na luty. Pierwsza połowa miesiąca to czas na zabawę
- Inflacja zjada emerytury - waloryzacja jej nie zrekompensowała. To pierwsza taka sytuacja od 2000 roku
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: warszawa.wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm