Inflacja zjada emerytury
Według raportu opublikowanego przez GUS na temat "Sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2022 r." przeciętne miesięczne nominalne świadczenia emerytalne i rent brutto wzrosły w porównaniu do 2021 roku o 7%. Mimo to ich siła nabywcza zmniejszyła się. Jak podano w dokumencie, "spadek realnych świadczeń z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych odnotowano po raz pierwszy od 2000 r., natomiast rolników indywidualnych – w drugim roku z rzędu (w 2022 r. był on znacznie głębszy niż w 2021 r.)".
Praca i finanse
Przeciętne miesięczne realne emerytury oraz renty brutto (z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych) spadły o 4,7% rok do roku. W przypadku realnych świadczeń rolników odnotowany spadek był jeszcze większy i wyniósł 8,5%. Jak pisze portal tvn24.pl., oznacza to, że świadczenia są coraz mniej warte i możemy za nie kupić mniej niż rok wcześniej.
- W 2022 r. świadczenia z Funduszu Emerytur Pomostowych pobierało przeciętnie 39,1 tys. emerytów (o 5,7 % więcej niż w 2021 r.), którym wypłacono 1,8 mld zł (odpowiednio o 17,8% więcej). W grudniu 2022 r. przeciętna liczba osób pobierających emerytury pomostowe wyniosła 39,8 tys. (o 4,2% więcej niż przed rokiem), natomiast suma wypłaconych świadczeń ukształtowała się na poziomie 157,8 mln zł, tj. o 17,1% wyższym niż rok wcześniej - czytamy w raporcie.
Waloryzacja emerytur w 2023 roku
Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstwo domowych rencistów i emerytów w ubiegłym roku wyniósł 14,8%. Dane te są kluczowe dla osób pobierających świadczenia emerytalne i renty, gdyż służą do wyliczenia wskaźnika waloryzacji w bieżącym roku. Już w zeszłym roku prognozowano wzrost tego wskaźnika o 13,8%. Jak podaje portal TVN24, dane GUS oznaczają, że waloryzacja będzie jednak wyższa i wyniesie nie mniej niż 14,8%. Finalne dane zostaną podane 9 lutego, kiedy GUS udostępni informację na temat realnego wzrostu płac, od których zależy ostateczny wskaźnik waloryzacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Świadczenia dla seniorów - o jakie dodatki do emerytury mogą się ubiegać?
- 500 plus dla seniora. Kto może ubiegać się o dofinansowanie i jak to zrobić? Co zmienia się od marca 2023 roku?
- Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. Kiedy emerytura może zostać zawieszona i dla kogo?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images