Newsy

Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. Kiedy emerytura może zostać zawieszona i dla kogo?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Starsza para

W grudniu emerytów i rencistów czekają kolejne zmiany limitów. Po ich przekroczeniu można stracić świadczenie, jednak zdecydowana większość osób może na nich zyskać. Ile będą wynosiły nowe limity?

Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów - od kiedy?

Od 1 grudnia 2022 r. obowiązywać będą nowe limity dla emerytów i rencistów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Aby uzyskiwać pełną wysokość emerytury lub renty, osoby poniżej wieku emerytalnego nie mogą zarobić więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po przekroczeniu progu 130% ZUS zawiesza wypłacanie świadczeń. Osoby pomiędzy tymi limitami mogą spodziewać się pomniejszonej renty lub emerytury.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Według wstępnych wyliczeń przeciętne wynagrodzenie za 3 kwartał 2022 roku wyniosło 6 480, 67, to o ponad 324 zł więcej niż w 2 kwartale. W związku z tym próg przeciętnego wynagrodzenia od 1 grudnia wyniesie około 4 536,50 brutto. Osoby zarabiające poniżej tej kwoty uzyskają więc pełne świadczenia emerytalne i renty.

Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów - kogo dokładnie dotyczą?

Emeryci i renciści mogą dorabiać do otrzymywanych świadczeń. Jednak osoby, które są na tzw. emeryturach pomostowych, nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnych lub na wczesnej emeryturze muszą pilnować się limitów, po przekroczeniu których mogą stracić część i całą emeryturę. 

Limity nie dotyczą kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia.

Jak często zmieniają się limity dla emerytów i rencistów?

Limity aktualizowane są co kwartał. Oznacza to, że co 3 miesiące zmienia się przeciętne wynagrodzenie. W zależności od jego wysokości ustala się limity, powyżej których zmniejszane są i zawieszane świadczenia emerytalne i rentowe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Robert Kneschke / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości