Newsy

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat

Newsy

Aktualizacja:

Książę Filip zmarł w wieku 99 lat. O jego śmierci poinformował w specjalnym oświadczeniu Pałac Buckingham. Kilka tygodni temu mąż Elżbiety II przeszedł zabieg kardiologiczny.

Książę Filip nie żyje

Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarła spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie

- powiadomił w piątek, 9 kwietnia Pałac Buckingham.

W ostatnich latach mąż królowej Elżbiety II coraz częściej cierpiał na różnego rodzaju dolegliwości. W 2011 r. leczono go z powodu zablokowanej tętnicy wieńcowej, a rok później - infekcji pęcherza moczowego, przez co był zmuszony do opuszczenia obchodów Diamentowego Jubileuszu królowej. W czerwcu 2013 r. przeszedł operację jamy brzusznej, natomiast w 2014 r., w wieku 93 lat, zaczął używać aparatu słuchowego. Z kolei dwa lata później, z powodu drobnej dolegliwości nie wziął udziału w obchodach setnej rocznicy bitwy jutlandzkiej. Ostatnio książę Filip zmagał się z problemami kardiologicznymi, które zmusiły lekarzy do przeprowadzenia zabiegu.

Książę Filip - mąż królowej Elżbiety II

Książę Filip urodził się 10 czerwca 1921 r. na wyspie Korfu. Gdy był dzieckiem, jego rodzina została wygnana z Grecji, a następnie osiedliła się w paryskiej dzielnicy Saint-Cloud. Filip kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, w wieku 18 lat wstąpił do Royal Navy. Podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku.

W 1939 r. zaczął korespondować z 13-letnią wówczas księżniczką Elżbietą, która szybko zakochała się w przystojnym młodzieńcu. Mimo że związek z Filipem nie przypadł do gustu rodzinie królewskiej, ten oświadczył się w 1946 r. i został przyjęty. Ślub odbył się rok później w opactwie westminsterskim i był transmitowany przez radio BBC. W uroczystości nie mogły jednak uczestniczyć siostry księcia Filipa, ponieważ wyszły za mąż za książąt niemieckich, którzy mieli bliskie stosunki z reżimem nazistowskim. Królowa Elżbieta II i książę Filip doczekali się czworo dzieci – Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

W 2017 r. książę Filip wycofał się z pełnienia obowiązków i od tego czasu rzadko pokazuje się Brytyjczykom. Po raz ostatni był widziany publicznie w lipcu zeszłego roku przy okazji przekazania ceremonialnej roli szefa pułku The Rifles, pułku piechoty brytyjskiej armii, w ręce swojej synowej, księżnej Camilli.

Nie żyje książę Filip. Flagi na Pałacu Buckingham opuszczone do połowy masztu. Zobacz wideo:

>>> Zobacz także:

Głośny wywiad Oprah Winfrey z Meghan i księciem Harrym na antenie TVN24

Harry i Meghan obnażą życie na brytyjskim dworze. Słono zapłacili, by odzyskać wolność

Miesiąc po brexicie - jak zmieniło się życie Polaków w Wielkiej Brytanii? "Jest teraz dużo ciężej"

Autor: Iza Dorf

Źródło: Wikipedia, Reuters

Pozostałe wiadomości