Newsy

Komunia na kredyt. Ile kosztuje wyprawienie przyjęcia?

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
rmf24.pl
Organizacja komunii

Według badań Krajowego Rejestru Długów większość rodziców chce zorganizować wystawne przyjęcie komunijne. Niestety koszty uroczystości mogą być naprawdę wysokie. Czy Polaków na to stać? Okazuje się, że ponad 30 proc. rodziców marzących o hucznym wydarzeniu gotowych jest wziąć kredyt na jego realizację.

Koszty organizacji komunii - czy Polaków na to stać?

Pierwsza komunia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu katolickiej rodziny. Wydarzenie dostarcza ogromnych emocji nie tylko dziecku, ale również jego rodzicom. Niestety może ono wiązać się również z dużymi wydatkami, często przekraczającymi założony przez opiekunów budżet.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Komunijne wydatki sprawiają, że rodzice muszą zastanawiać się, w jaki sposób pokryć organizację uroczystości. Koszty są uzależnione również od wystawności wydarzenia. Według badań Krajowego Rejestru Długów 64 proc. rodziców chce, aby komunia miała bogatą oprawę i zapadła w pamięć, a jedynie 24 proc. nie czuje potrzeby organizacji szumnego przyjęcia.

Rodzice gotowi są wziąć kredyt na komunię

Podstawowym kosztem komunii jest m.in. strój dziecka. Łączna cena poszczególnych elementów dla dziewczynki waha się od 850 do nawet 2200 złotych. W przypadku chłopców należy liczyć się z sumą do około 1200 złotych. Na liście wydatków znajdują się często też wianki, kwiaty i wizyty u fryzjera - kolejne uszczuplenie budżetu. Jeżeli po uroczystości zaprosimy gości na obiad do restauracji, komunijne wydatki mogą wzrosnąć nawet do 9 tysięcy złotych. Czy Polaków na to stać?

Badanie KRD poinformowało, że na przyjęcie może pozwolić sobie 71,5 proc. Polaków, a 22,5 proc. przyznaje, że nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, by je zorganizować. Jak czytamy w RMF24, prezes biura organizacji gospodarczej, Adam Łącki, twierdzi, że u rodziców wciąż żywe jest powiedzenie "zastaw się, a postaw się". - Przeszło co czwarty rodzic weźmie kredyt lub pożyczkę na wyprawienie imprezy komunijne - tłumaczy.

Okazuje się, że 33 proc. rodziców marzących o hucznym wydarzeniu gotowych jest wziąć kredyt na jego realizację. Prawie połowa z nich zamierza zapożyczyć się w banku, 22,5 proc. skorzysta z usług firmy pożyczkowej, a nieco mniejszy odsetek poprosi o pomoc znajomych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: rmf24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Brais Seara/Getty Images

Pozostałe wiadomości