Przed nami długi weekend majowy, w wielu miejscach zdjęte restrykcje covidowe i z powrotem ułatwiono podróżowanie między krajami. W związku z tym wiele osób wybiera się za granicę na majówkę. Jeżeli planujemy podróż samochodem, to może nam się przydać zielona karta. Czym jest?
Zielona karta - co to jest?
Zielona karta to potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC dla samochodu, którym się przemieszczamy. Jej nazwa wzięła się od koloru dokumentu, który, jak sama nazwa wskazuje - jest zielony. Zanim Polska dołączyła do Unii Europejskiej, był to niezwykle ważny dokument, który pozwalał na podróżowanie samochodem poza granice naszego kraju. Obecnie nie jest aż tak ważny, ponieważ do większości krajów w Unii Europejskiej możemy wjechać bez niego. Wszystko dzięki porozumieniom wspólnotowym, na mocy których kraje UE respektują potwierdzenia krajowych polis. Jednak w niektórych krajach taki dokument może okazać się niezbędny.
Podróże po świecie
Nie we wszystkich krajach Europejskich zielona karta będzie niezbędna do wjazdu. Część krajów spoza UE respektuje krajowe ubezpieczenia, jednak nie wszystkie. Gdzie może okazać się niezbędna?
Gdzie może być potrzebna zielona karta?
Zielona karta potrzebna jest do wjazdu do następujących krajów:
- Albania,
- Czarnogóra,
- Mołdawia,
- Macedonia Północna,
- Turcja,
- Ukraina,
- Białoruś,
- Rosja.
Zapewne do Ukrainy, Białorusi lub Rosji nie planujemy wjeżdżać, jednak nawet jeśli będziemy tylko przejeżdżać przez pozostałe kraje z listy, konieczne jest wyrobienie zielonej karty. Sytuacja w Wielkiej Brytanii nie została doprecyzowana, zatem na wszelki wypadek lepiej ten dokument przy sobie mieć.
Krajowe ubezpieczenie jest uznawane w krajach nienależących do UE, takich jak:
- Szwajcaria
- Lichtenstein,
- Norwegia,
- Islandia,
- Bośnia i Hercegowina,
- Gibraltar,
- Monako,
- Wyspy Owcze,
- San Marino.
Jak wyrobić zieloną kartę?
W celu wyrobienia zielonej karty trzeba udać się do swojego ubezpieczyciela i złożyć wniosek o jej wyrobienie. Procedura jest najczęściej bezpłatna, jednak wyrobienie dokumentu może zająć nawet kilka dni. Zaświadczenie ważne jest nie dłużej niż na rok. Warto więc pamiętać o jej wyrobieniu przed majówką lub zabraniu jej w podróż zagraniczną.
Zobacz także:
- Czy ubezpieczenia komunikacyjne są ważne za granicą?
- Samochód z nieważnym badaniem technicznym. Jaki mandat można za to dostać?
- Ukryta funkcja w lusterkach samochodowych pomaga w parkowaniu. Jak ją włączyć?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: moto.pl
Źródło zdjęcia głównego: Domepitipat/Getty Images