Materiał promocyjny

Kto najbardziej skorzysta z taryfy weekendowej?

Kobieta przy komputerze rozmawia przez telefon
Jak wybrać taryfę energetyczną?
Źródło: mat. prasowe
Taryfa weekendowa to rozwiązanie, dzięki któremu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Co zrobić, aby płacić mniej? Dla kogo ta opcja jest opłacalna, a dla kogo niekoniecznie? Taryfa G12w – sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Taryfy energetyczne – co trzeba o nich wiedzieć?

Taryfa energetyczna to inaczej plan cenowy, według którego rozliczasz się ze swoim sprzedawcą prądu. Określa ona stawkę za kilowatogodzinę – czyli to, ile płacisz za energię, którą wykorzystujesz. Zanim skupimy się na wspomnianej taryfie G12w, warto omówić najpopularniejsze w Polsce taryfy dla gospodarstw domowych. Do wyboru masz przede wszystkim taryfę G11, G12 i właśnie G12w. Czym się charakteryzują?

Taryfa G11

Taryfa G11, to taryfa jednostrefowa. Oznacza to, że obowiązuje Cię jedna, stała stawka za kilowatogodzinę. Za prąd zapłacisz tyle samo, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny, w której z niego korzystasz. 

Największymi zaletami takiego rozwiązania są elastyczność oraz proste zasady rozliczania. Nie musisz planować obowiązków domowych na daną porę dnia – wykonujesz je wtedy, kiedy Ci wygodnie. To też dobre wyjście, jeśli nie dysponujesz nowoczesnymi sprzętami, które można zaprogramować na konkretną godzinę. Pracujesz w systemie zmianowym lub na home office? Taryfa G11 będzie świetnym wyborem dla Ciebie!

Taryfa jednostrefowa może okazać się za to nie najlepsza u osób, które mają ogrzewanie elektryczne bądź ładują w garażu samochód elektryczny – w takiej sytuacji warto przełączyć się na taryfę dwustrefową.

Taryfa G12

To jedna z dwóch dostępnych taryf dwustrefowych. Nazywana jest również taryfą nocną. Dlaczego? Jeśli wybierzesz taryfę G12, mniej za energię elektryczną zapłacisz w nocy (od 22:00 do 6:00) oraz przez 2 godziny w ciągu dnia (zazwyczaj między 13:00 a 15:00). 

Do domu wracasz późnym wieczorem i właśnie wtedy zajmujesz się sprzątaniem lub gotujesz obiad na kolejny dzień? Robisz pranie wcześnie rano, zanim wyjdziesz do pracy na pierwszą zmianę? Albo po prostu masz możliwość zaprogramować domowe sprzęty, jak pralka, zmywarka czy samojezdny odkurzacz na wybraną godzinę? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiadasz “tak”, najprawdopodobniej docenisz atuty taryfy nocnej. Ponadto będzie ona doskonałym wyborem w sytuacji, gdy do ogrzania pomieszczeń i podgrzewania wody wykorzystujesz energię elektryczną.

Taryfa G12w 

Wiesz już, co charakteryzuje taryfy G11 i G12. Pora więc wspólnie przyjrzeć się taryfie G12w i odpowiedzieć na pytanie, czy to rozwiązanie w sam raz dla Ciebie.

Taryfa G12w to inaczej taryfa weekendowa. Niższa stawka za energię elektryczną obowiązuje Cię w nocy, między 22:00 a 6:00, oraz w weekendy – od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. Przeważnie obejmuje też święta i inne dni ustawowo wolne od pracy.

G12w zawiera w sobie zatem zalety taryfy nocnej – z tym wyjątkiem, że nie obowiązuje tu niższa stawka przez kilka godzin w ciągu dnia. Zamiast tego z tańszego prądu możesz swobodnie korzystać przez cały weekend. Więcej o taryfie G12w przeczytasz na stronie E.ON Polska

Zastanów się nad taryfą G12w, jeśli:

  • w tygodniu nie masz czasu na domowe obowiązki – co najwyżej planujesz je na późny wieczór,
    • w weekendy robisz pranie, sprzątasz, gotujesz na kilka dni,
      • wieczorami lub w weekendy organizujesz spotkania ze znajomymi lub rodziną, podczas których wspólnie gotujecie lub urządzacie maratony filmowe.

        Podsumowując, taryfa G12w to świetna opcja, jeżeli z energii elektrycznej korzystasz przede wszystkim w weekendy i wieczorami. Sprawdzi się szczególnie w przypadku domatorów lub też osób, które w tygodniu żyją na wysokich obrotach, a weekendy spędzają w domu. Poza tym o taryfie G12w powinni pomyśleć również właściciele domków letniskowych oraz działkowych. 

        Kobieta przy laptopie
        Jak wybrać taryfę energetyczną?
        Kobieta przy laptopie
        Źródło: mat. prasowe

        Czy taryfa G12w jest dla Ciebie?

        Zastanawiasz się, czy taryfa G12w to rzeczywiście dobra opcja? Aby się przekonać, czy zmiana grupy taryfowej jest słuszna, oprzyj się na konkretnych danych. Sprawdź, w jakich porach wykorzystujesz najwięcej energii elektrycznej. W tym celu zapisuj wskazania licznika przez cały tydzień o stałych godzinach: 6:00, 13:00, 15:00 i 22:00. Dzięki temu przekonasz się, na którą ze stref przypada Twoje największe zużycie prądu.

        Przynajmniej 25% Twojego zużycia energii przypada na godziny z niższą stawką? Świetnie! Taryfa G12 lub G12w są w sam raz dla Ciebie. Jeśli nie – prawdopodobnie to właśnie taryfa G11 jest rozwiązaniem, z którego będziesz czerpać najwięcej korzyści. 

        Co zrobić, aby taryfa G12w (bardziej) Ci się opłacała?

        Jeśli zdecydujesz się na taryfę weekendową, możesz wprowadzić kilka nawyków, które pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać jej zalety. Przede wszystkim realizuj swoje domowe obowiązki w godzinach z niższą stawką. Korzystaj z opcji programowania sprzętów, np. na noc. Włączaj zmywarkę po 22:00. Pranie rób w weekendy, zamiast w tygodniu. Posprzątaj mieszkanie w sobotę rano. 

        Nie zapominaj jednak o podstawach! Wyłączaj światło, jeżeli wychodzisz z pomieszczenia, nawet jeśli masz energooszczędne świetlówki. Nie zostawiaj telewizora czy komputera w trybie uśpienia. Kiedy wyjeżdżasz z domu na dłużej, wyjmij wtyczki z gniazdek lub wyłącz listwy zasilające. Takie przyzwyczajenia wkrótce wejdą Ci w nawyk i skorzysta na nich Twój domowy budżet. 

        Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

        Materiał promocyjny
        podziel się:

        Pozostałe wiadomości