Kiedy oficjalny koniec pandemii w Polsce? Minister Zdrowia podał termin

Autor:
Oskar
Netkowski
Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Kiedy nastąpi koniec epidemii koronawirusa? Decyzję w tej sprawie podejmie rząd. Jej ogłoszenie zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy to oznacza, że pożegnamy się z paszportami covidowymi?

Pandemia koronawirusa w Polsce

Dotychczas w Polsce potwierdzono łącznie 5 978 596 przypadków zakażenia wirusem SARS-Cov-2. Zmarło 115 635 osób. Mimo dalszych zachorowań (a tylko w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 1 269 osoby, w tym 115 ponownych zakażeń), rząd postanowił niedawno zdjąć część obostrzeń.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Obowiązek zakrywania ust i nosa został zniesiony 28 marca 2022 roku. Nie dotyczy to punktów ochrony zdrowia, czyli między innymi szpitali i przychodni - w tych miejscach nadal należy nosić maseczki. Ministerstwo zdrowia apeluje o rozsądek i zachowanie ostrożności tam, gdzie nie da się zachować dystansu społecznego.

Minister zdrowia zapowiada koniec epidemii

Do 30 kwietnia w naszym kraju obowiązują konkretne obostrzenia covidowe. Utrzymany jest chociażby obowiązek noszenia maseczek w aptekach oraz "w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza".

Adam Niedzielski poinformował, że w resorcie trwają analizy prawne w związku z przekształceniem stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego.

- Myślę, że decyzja o zniesieniu stanu epidemii będzie w kwietniu. Musimy zobaczyć, jakie regulacje prawne muszą być dostosowane - wskazał na antenie Polsat News.

- I z takim niepokojem będziemy czekali na wrzesień, na okres powakacyjny - dodał minister.

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19

Adam Niedzielski rozwiał także wątpliwości na temat czwartej dawki szczepionki. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zarekomendowały preparat dla osób w wieku 80 lat i starszych.

- Będziemy bardzo się przyglądali temu, co w ostatnim czasie EMA rekomendowała. Patrzymy też na inne kraje, gdzie chociażby pacjenci domów opieki społecznej czy osoby z immunoniekompetencją, czyli z upośledzonym systemem odporności mogły z tego korzystać - stwierdził minister zdrowia.

- To nie jest perspektywa wakacji, tylko perspektywa najbliższego czasu - powiedział. .

Paszporty covidowe nie będą już potrzebne?

Wyjazdy za granicę w kontekście szczepień i testów od długiego czasu budzą emocje. Minister odniósł się do paszportów covidowych. Czy w związku z coraz mniejszą liczbą odnotowywanych zakażeń możliwe jest ograniczenie ich funkcjonowania?

- Są wyraźne wskazania, że to jest instrument, który wygasa. Powoli się z nim żegnamy - odparł krótko Adam Niedzielski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/player

Pozostałe wiadomości