Razem z Ukrainą

93-latka chwyciła broń i chce walczyć o wolną Ukrainę. "Jestem oburzona"

Razem z Ukrainą

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
RadioZet.pl
93-latka chce walczyć o wolną Ukrainę

Ołena Łuhowa ma 93 lata, jest historyczką i postanowiła chwycić za broń, aby walczyć z Rosjanami. Jak podaje portal Ukrainska Prawda o tym, że Rosja zaatakowała jej kraj, starsza pani dowiedziała się dopiero 1 kwietnia. Rodzina utrzymywała bowiem tę informację w tajemnicy, bo bała się pogorszenia zdrowia seniorki.

Ukraińska seniorka chce walczyć z Rosjanami

Od ponad miesiąca trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Ołena Łuhowa o wybuchu wojny dowiedziała się dopiero zaledwie kilkanaście dni temu. Portal Ukraińska Prawda informuje, że ta informacja była chroniona przed 93-latką w obawie o jej stan zdrowia.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

1 kwietnia, czyli 33 dnia wojny, seniorka dowiedziała się, co dzieje się w jej kraju i bardzo szybko zadeklarowała, że zamierza stanąć do walki z Rosją za wolną Ukrainę. Przez ten czas nie oglądała telewizji ani nie słuchała radia. Rodzina powiedziała, że odbiorniki są zepsute.

Ukraina. 93-latka chce walczyć za Ukrainę

W trakcie rodzinnych odwiedzin seniorka pozowała z karabinem automatycznym. Zaznaczyła, że bardzo się z tego cieszy i ta sytuacja doskonale oddaje jej stan ducha. Wyraziła także dezaprobatę w związku z tym, że jej najbliżsi długo ukrywali, że trwa wojna.

- Jestem oburzona, że próbowali ukryć przede mną prawdę. Prawda jest najlepszym lekarstwem, ukrywanie jej to grzech - komentowała Łuhowa w rozmowie z Ukraińską Prawdą.

Teraz Ołena Łuhowa na bieżąco śledzi wiadomości z frontu. Jest zbulwersowana zbrodniami rosyjskich żołnierzy. Podkreśliła, że podczas niemieckiej okupacji Kijowa w czasie II wojny światowej naziści nie byli aż tak okrutni.

- Chciałabym, żeby w moje 94. urodziny Ukraińcy wygrali z rosyjską inwazją - dodała.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło: RadioZet.pl

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości