Zmarła Izabella Cywińska. "Odeszła Wielka Dama polskiego teatru"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Teatr od kulis
Teatr od kulis
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Izabella Cywińska nie żyje. Informację o jej śmierci przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu - Piotr Kruszczyński. Reżyserka zmarła 23 grudnia w wieku 88 lat.

Nie żyje Izabella Cywińska

Na facebookowym profilu Piotra Kruszczyńskiego pojawiła się informacja o śmierci Izabelli Cywińskiej.

- Trudno pozbierać myśli i słowa… Wczoraj [23 grudnia - przyp red.] odeszła Wielka Dama polskiego teatru Izabella Cywińska - legendarna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, Matka-założycielka i twórczyni jego słynnego zespołu, reżyserka teatralna, filmowa, telewizyjna. Minister Kultury w pierwszym solidarnościowym rządzie III RP, "Dziewczyna z Kamienia"… - wymienił obecny dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu.

Reżyser wspomniał przy okazji o prowadzonej kilka dni temu rozmowie telefonicznej z Izabellą Cywińską.

- Rozmawialiśmy w ten wtorek, jak co tydzień: o teatrze i o polityce, i trochę o nadchodzących świętach. O zdrowiu - broń boże, to od roku był temat zakazany. - Jak Mama się czuje? - miałem zaszczyt tak panią Izę nazywać. - Szkoda czasu, synku. Boli jak zaraza, więc nie ma co gadać. Jak na chwilę przestaje, czytam to nasze wydawnictwo na stulecie Nowego. Świetne jest. - Cieszę się. To zadzwonię jeszcze w Wigilię… - zacytował Kruszczyński.

Izabella Cywińska - kim była?

Izabella Cywińska urodziła się 25 marca 1935 roku we wsi Kamień. Miała rodowód szlachecki. Ukończyła dwa kierunki: etnografię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na PWST w Warszawie. Miała okazję kilkukrotnie pełnić funkcję dyrektorki instytucji kulturalnych: Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Nowego w Poznaniu oraz Teatru Ateneum w Warszawie. W latach 1989-1991 była ministrem kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Reżyserka pracowała nad wieloma spektaklami teatralnymi oraz produkcjami telewizyjnymi. Zrealizowała m.in. serial "Boża podszewka". Zdobyła liczne odznaczenia i wyróżnienia, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski czy Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Prywatnie związana była z aktorem Januszem Michałowskim.

Zobacz też:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images, Marek Ulatowski/mwmedia

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana