Pensje poszły w górę
Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane na temat zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. GUS poinformował, że w czerwcu 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wzrosło nominalnie w stosunku do maja 2024 r. - Wzrost ten spowodowany był wypłatą m.in. premii, nagród oraz wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń).
- W czerwcu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z czerwcem 2023 r. było niższe o 0,4 proc. i wyniosło 6484,5 tys. etatów" - napisał GUS w komunikacie, dodając, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw pozostawało na tym samym poziomie względem maja 2024 r. Wszystkie dane dotyczą firm, które zatrudniają powyżej 9 osób.
Zatrudnienie w czerwcu
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przekazali w mediach społecznościowych, że tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło w czerwcu z 11,4 do 11 proc. - Spodziewamy się nieco słabszych wyników w kolejnych miesiącach. Niemniej skala podwyżek wynagrodzeń będzie dalej rosnąć znacznie szybciej od inflacji - poinformowano w poście.
Eksperci z Instytutu zaznaczyli, że za spowolnieniem mają przemawiać słabsze wyniki firm, co utrudnił pracodawcom spełnianie oczekiwań finansowych pracowników. Z danych "szybkiego monitoringu NBP" wynika, że ok. 70 proc. firm ma w planach podwyżki rzędu 5-10 proc. "w horyzoncie roku".
- Rynek pracy reaguje na słabszą koniunkturę, ale niskie bezrobocie, czy wysokie podwyżki płacy minimalnej zmuszają firmy do podwyżek. Mniejszy spadek zatrudnienia niż w maju to głównie efekt bazy z 2023 - poinformowali analitycy ING Banku Śląskiego.
Zobacz także:
- Telefon od szefa w trakcie urlopu. Czy musisz go odebrać? Prawo mówi jasno
- Praca na wakacje. W tych branżach płacą najwięcej
- 12-latek zainwestował pieniądze, które dostał od babci. Wkrótce został milionerem. "Ludzie nie rozumieli tego"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Andrzej Rostek