Newsy

Szokująca cena czereśni w Polsce! Sprawdź, czy będzie Cię na nie stać

Newsy

Projekt bez tytułu (27).png

Ciasto z czereśniami, kompot, a nawet zupa. Przepisów na wykorzystanie tych małych, ale jakże jędrnych i słodkich owoców są setki. Od kilku lat jednak coraz rzadziej ludzie decydują się na ich kupowanie. Powód? Ich cena.

Od kilku lat cena czereśni budzi niesamowite emocje. Bywa tak wysoka, że niektórzy przeliczają ją np. na cenę zakupu kilku kilogramów mięsa, obiad dwudaniowy dla całej kilkuosobowej rodziny czy po prostu sprawdzają, ile kilogramów innych owoców mogliby w tej cenie kupić.

Cena czereśni i truskawek to efekt przymrozków

Już dwa tygodnie temu pojawiła się informacja od zaniepokojonych sadowników, którzy mieli obawy o kwiatostan na drzewkach z powodu przymrozków. To właśnie wtedy w czasie kwitnienia czereśni pojawiły się przymrozki nawet do -6 st. C.

Trudno ocenić straty, bo właściwie na ocenę przychodzi poczekać, aż pojawią się owoce na drzewie i będzie można naocznie sprawdzić, ile ich realnie zostało.

Dziś już wiadomo, że z powodu przymrozków część żywności będzie bardzo droga. Drożeją kapusta, truskawki czy cebula. Podobnie jest z marchwią, pietruszką, pomidorami i ogórkami.

Cena czereśni to obecnie 163 zł/kg

Według dostawców na giełdzie w podwarszawskich Broniszach wszystkiemu winne są wczesnowiosenne przymrozki.

– Nieurodzaj. Nie ma tego produktu, na który jest zapotrzebowanie dosyć spore – mówi jeden z przedsiębiorców w rozmowie z RDC. – Właściwie wszystkie stare drożeją, bo ich brakuje. Młodych nie ma, bo nie rosną, bo jest zimno – dodaje inny. – Produkty dopiero zaczęły drożeć, ze względu na to, że bary, restauracje będą otwarte – mówi kolejny.

Cena polskich truskawek to dziś koszt ok. 32 zł/kg. Czereśnie z kolei, jak donosi jedna z naszych czytelniczek, osiągnęły zawrotną cenę w sklepie w miejscowości Wilkszyn pod Wrocławiem. Za kilogram tych sprowadzonych z Hiszpanii trzeba zapłacić aż 163 zł. Dostaliśmy na dowód zdjęcie, które rzeczywiście budzi emocje. Ciekawe po ile będzie można kupić polskie czereśnie w tym roku? W ubiegłym roku ceny wahały się od 25 zł do 60 zł za kilogram.

Polacy mocno narzekają na ceny żywności. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy wzrost wskaźnika od ponad roku.

A Wy też dostrzegacie wzrost cen ulubionych produktów? Dajcie znać w komentarzu na naszym fanpage'u.

Zobacz także:

Lato zamknięte w słoikach, czyli przepisy na najlepsze przetwory z wiśni i truskawek

Drożyzna na targu – rekordowe ceny czereśni. Czy będzie taniej?

Owoce - czy można je jeść do woli? Dietetyczka: "Są pewne reguły"

Obejrzyj również: Czas na sezonowe przysmaki. Jakie owoce jeść wiosną i latem?

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Pozostałe wiadomości