Newsy

Downburst nad Krakowem. Zalane ulice, wyrwane drzewa i zniszczone samochody

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24/Gazeta.pl
Burza

Groźne burze z gradem nawiedziły Polskę. Niestety, są ofiary śmiertelne. Największe opady odnotowano w województwie małopolskim. Strażacy nadal usuwają ich skutki. W Krakowie doszło do wystąpienia niecodziennego zjawiska, którego nagrania pojawiły się w sieci. Czym jest downburst?

Burze z gradem nad Polską

Służby usuwają skutki gwałtownych burz, które w sobotę 23 lipca przeszły nad Polską. Służby nadal zmagają się z usunięciem ich skutków. W wielu miastach silne porywy wiatru wyrywały drzewa z korzeniami, doszło także do licznych podtopień. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło pierwszy bilans z centralnej i południowo-wschodniej części kraju.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- 1 ofiara śmiertelna, 409 osób ewakuowanych z obozów harcerskich, ponad 36 tys. osób bez dostaw energii elektrycznej - czytamy w komunikacie. Największe opady odnotowano w województwie małopolskim - przeprowadzono tam aż 1315 interwencji, w tym 804 w Krakowie.

Downburst nad Krakowem

W sieci pojawiły się nagrania przedstawiające załamanie pogody w okolicach Krakowa. Okazuje się, że doszło tam do wystąpienia niecodziennego zjawiska. Był to tzw. downburst, czyli silny pęd powietrza zstępujący od chmury burzowej do powierzchni ziemi. Tam rozchodzi się w różnych kierunkach i może powodować poważne szkody.

Wśród skutków burz nad Krakowem wymienia się najczęściej zniszczone samochody, pozrywane dachy, czy powyrywane z korzeniami drzewa. Jak czytamy na stronie TVN24, interwencje dotyczyły głównie podtopień budynków, usuwania gałęzi czy zerwania sieci energetycznej.

Gwałtowne burze wystąpiły także w województwie dolnośląskim. W ich wyniku śmierć poniosły dwie osoby. Jedną z nich jest 70-letnia kobieta, na którą spadło drzewo. Nie udało się jej uratować. Drzewo spadło też na samochód 39-letniego mężczyzny z powiatu rzeszowskiego.

Więcej informacji na ten temat w TVN24.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24/Gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wong Yu Liang/Getty Images

Pozostałe wiadomości