Decyzja w sprawie stóp procentowych w maju 2023. Ile wyniosły?

Decyzja w sprawie stóp procentowych w maju 2023. Ile wyniosły?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bierzesz kredyt? To musisz wiedzieć
Bierzesz kredyt? To musisz wiedzieć
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. W kwietniu po raz kolejny zostały utrzymane na tym samym poziomie. Czy w maju sytuacja się powtórzyła? Zobacz, jakie były prognozy ekonomistów.

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych - maj 2023

W środę 10 maja zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie spodziewano się wielu niespodzianek. Od 8 września 2022 roku referencyjna stopa procentowa pozostaje na poziomie 6,75%.

10 maja ogłoszono decyzję w sprawie stóp procentowych. Zostały one utrzymane na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że:

  • stopa referencyjna wynosi 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa wynosi 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa wynosi 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli wynosi 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli wynosi 6,85% w skali rocznej.

Jakie były prognozy ekonomistów?

- Majowe posiedzenie RPP nie powinno przynieść niespodzianek. Już po raz 8. z rzędu stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie - wskazywali analitycy HREIT.

Według ekspertów "rynek już jakiś czas temu uznał, że więcej podwyżek nie będzie. Mało tego, kontrakty terminowe na stopę procentową (FRA) sugerują nawet obniżenie kosztu pieniądza w tym roku". Przypomnieli jednak, że oficjalnie RPP nie zakończyła cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

- Oczywiście rynek może się mylić, ale jeśli spojrzymy na wspomniane notowania to, ich najświeższe odczyty sugerują, że we wrześniu bieżącego roku, WIBOR 3M powinien być na poziomie około 6,6 proc. To wynik o 0,30 pkt. proc. niższy niż aktualne notowania tego wskaźnika. To sugeruje, że w międzyczasie dojdzie do obniżki stóp procentowych w Polsce. Te same przewidywania pokazują, że do końca 2023 roku możliwe są dwa lub nawet trzy ruchy w dół ze strony RPP - analizowali eksperci.

Wstępne optymistyczne zmiany spowodowane są spadkiem inflacji, która według wstępnych danych GUS wyniosła 14,7%. W porównaniu, w marcu wyniosła ona 16,1%.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości