Inflacja sprawia, że Polacy coraz częściej szukają nie tylko dodatkowego zatrudnienia w kraju, ale również pracy poza granicami Polski. Do jakich krajów najczęściej wyjeżdżamy za dodatkowymi pieniędzmi?
Polacy wyjeżdżają za pieniędzmi - gdzie?
Dziennik Rzeczpospolita podaje, że najczęstszymi kierunkami zarówno planowanych wyjazdów, jak i zrealizowanych, są Holandia i Niemcy. W statystykach portalu OLX Praca w pierwszym kwartale tego roku wysłano prawie 700 tysięcy aplikacji. To o 90% więcej niż w zeszłym roku. Najwięcej Polaków mieszka w Niemczech - 706 tysięcy (wynika z danych GUS). Po Niemczech i Holandii najchętniej wyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii czy Francji i Norwegii.
– Ponad połowa tegorocznych aplikacji dotyczy Niemiec, co jest też zasługą dużej liczby ogłoszeń o pracy za Odrą. Stanowią one niemal 60 proc. zagranicznych ofert na Olx – tłumaczy Konrad Grygo, analityk portalu dla "Rz".
Inflacja wpływa na migrację Polaków
Na decyzję o wyjeździe za pracą wpływa w dużej mierze inflacja, ale nie tylko - również spadająca wartość złotego, wysoki kurs euro czy rosnące zadłużenie Polaków.
– Wysoka inflacja w Polsce i spowolnienie gospodarcze widoczne w niektórych sektorach sprawiają, że Polacy chętnie szukają za granicą szansy na podreperowanie domowych budżetów – ocenia Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający Otto Work Force Central Europe dla Rzeczpospolitej.
Motywujące są przede wszystkim wższe płace - w Niemczech za godzinę zarobimy 12 euro, czyli około 55 zł, a w Holandii nieco więcej - 12,4 euro.
Coraz więcej osób decyduje się również na sezonowe prace. Zgłaszają się nie tylko pojedyncze osoby, ale również pary, a nawet całe grupy znajomych. Wszystko po to, aby pokryć bieżące wydatki.
- Bywa, że biorą urlop w Polsce po to, by skorzystać z pracy sezonowej i szybciej uskładać na kupno auta, spłatę kredytu czy wyprawienie wesela – mówi Paulina Piskor, prezeska firmy Contrain w rozmowie z gazetą.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Rekordowa inflacja w Polsce - najnowsze dane GUS
- Przybywa skrajnie ubogich Polaków. Pandemia to nie jest jedyny powód
- Ceny w sklepach ciągle rosną. Co najbardziej podrożało? "Podwyżki będą mogły osiągać dwucyfrowe wartości"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24/Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: udra/Getty Images