Newsy

Reporterka Dzień Dobry TVN odznaczona przez Wołodymyra Zełenskiego

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
TVN24.PL
Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał odznaczenia państwowe przedstawicielom polskich władz i dziennikarzom. Wśród uhonorowanych znalazła się reporterka Dzień Dobry TVN i korespondentka ukraińskiej telewizji Espreso Bianka Zalewska. Kto jeszcze otrzymał odznaczenie?

Polacy uhonorowani przez prezydenta Ukrainy

W czwartek, 10 listopada 2022 roku szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch w trakcie wizyty na Ukrainie został odznaczony przez Wołodymyra Zełenskiego Orderem Księcia Jarosława Mądrego. Dzień później na stronie internetowej prezydenta Ukrainy został opublikowany oficjalny dekret z informacją o nadaniu odznaczeń państwowych.

Kto jeszcze został wyróżniony? Orderem Za Zasługi I Klasy uhonorowany został minister Rau. Order Za Zasługi III Klasy otrzymali: była szefowa polskiej dyplomacji, a obecnie eurodeputowana PiS Anna Fotyga, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski oraz Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

- To samo odznaczenie Zełenski nadał: komendantowi głównemu Państwowej Straży Pożarnej Andrzejowi Bartkowiakowi i komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie Grzegorzowi Alinowskiemu. Orderem Księcia Jarosława Mądrego III Klasy uhonorowany został Wojciech Sawicki, sekretarz generalny Zgromadzenia Europy w latach 2011-2021 – czytamy na portalu tvn24.

Reporterka Dzień Dobry TVN doceniona za swoją pracę

Prezydent Ukrainy odznaczył także polskich dziennikarzy "za znaczący wkład osobisty w umocnienie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz popularyzację państwa ukraińskiego na świecie".

Wśród nich znalazła się nasza reporterka i korespondentka ukraińskiej telewizji Espreso Bianka Zalewska. Dziennikarka za swoją pracę otrzymała Order Księżnej Olgi II Klasy. Bianka wielokrotnie zajmowała się tematami dotyczącymi Ukrainy.

- Pierwsze odznaczenie Order Księżnej Olgi III stopnia dostałam od prezydenta Poroszenko w 2015 roku. To było w dniu moich imienin 1 grudnia. Akurat byłam na Donbasie. Teraz u prezydenta Zełenskiego dostałam Order Księżnej Olgi II stopnia, czyli stopień wyżej i dostałam go w dniu wyzwolenia Polski, w dniu wyzwolenia Chersonia i też w momencie, gdy znajduję się w Ukrainie. Jest to dla mnie dosyć symbolicznie i ważne, że jestem w Ukrainie - powiedziała nam Bianka.

Order Za Zasługi III Klasy otrzymali także: Jarosław Junko, korespondent PAP w Kijowie, Piotr Andrusieczk, publicysta i szef czasopisma "Ukraiński Żurnal", Paweł Bobołowicz, korespondent Radia Wnet oraz Tomasz Jędruchów, korespondent TVP w Kijowie.

Więcej informacji znajdziesz na TVN24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: TVN24.PL

Źródło zdjęcia głównego:  Pawel Wodzynski/East News i Future Publishing/Getty Images

Pozostałe wiadomości