Relacja kobiety uwolnionej z rosyjskiej niewoli. Karmili ją paszą dla zwierząt i zgniłą kapustą

17 października Ukraina i Rosja przeprowadziły kolejną wymianę jeńców wojennych. Do domu wróciło 108 kobiet przetrzymywanych przez Rosjan
108 kobiet uwolnionych z rosyjskiej niewoli
Źródło: t.me/ermaka2022
Były bite, mówiono im, że ojczyzna już nie istnieje, zmuszano do zrzeczenia się obywatelstwa i karmiono mieszankami paszowymi. 17 października do kraju wróciło 108 Ukrainek. Wśród nich jest 46-letnia Tetiana Sokołowska z Koryukivki w obwodzie czernihowskim. Dramatyczną historię kobiety opowiedziała portalowi Suspilne jej siostra Ołesia Karwacka.

Porwana przez Rosjan

- Zadzwoniła do nas rano do domu: "wstawaj, zbieraj dokumenty, wojna się zaczęła." Mówiłam: "jaka wojna?" Mówiła: "wojna. I będzie bardzo ciężka wojna, bardzo okrutna wojna" - powiedziała Ołesia Karwacka, siostra schwytanej kobiety.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Tetiana Sokołowska w pierwszych tygodniach wojny pomagała żołnierzom w Kombinacie Metalurgicznym im. Iljicza. - Byliśmy z nią w stałym kontakcie. Ostatnia rozmowa miała miejsce 16 marca - dodała Ołesia. Kobieta od razu zaczęła szukać informacji o swojej siostrze. Dowiedziała się, że jest w rosyjskiej niewoli. Przez pół roku nie było od niej żadnych wiadomości. Karwacka dowiedziała się od wypuszczonych już więźniów, gdzie są przetrzymywane Ukrainki, w jakich warunkach i co się z nimi stało. 17 października po wymianie więźniów po raz pierwszy od sześciu miesięcy usłyszała jej głos. - Płakała i mówiła, że wiele przeszła, wytrzymała, ale wreszcie jest w domu. Mnóstwo emocji, mnóstwo łez - przyznała Ołesia.

Dramatyczne warunki

Tatiana powiedziała siostrze, że w niewoli były nieustannie transportowane z miejsca na miejsce i poniżane. - Wciąż powtarzali: nie ma Ukrainy, nie ma więcej Ukraińców i nie ma Ukrainy. Zmuszali je do przyjęcia obywatelstwa Rosji albo Donieckiej Republiki Ludowej – wyjaśniła Ołesia.

Kobiety otrzymywały bardzo małe porcje żywności. - Praktycznie nie karmili, z wodą było tak samo. Powiedziała, że ​​dali trochę wody, ale niewiele. Jedzenie, jak powiedziała, było okropne. Dali paszę dla zwierząt zmieszaną z wodą, dali zgniłą kapustę - dodała. Rosjanie znęcali się nad kobietami, zmuszając je do wykonywania ćwiczeń fizycznych i "ponaglając" kopniakami.

Na razie uwolnione kobiety będą w ośrodku rehabilitacyjnym. Olesia nie wie, czy jej siostra wróci do służby, ale ma nadzieję, że nie. - Ona zapamięta na całe życie niewolę i Mariupol. Myślę, że nie pójdzie ponownie do armii. Ale są takie dziewczyny, które już zadeklarowały, że pójdą - podkreśliła.

Uwolnione z rosyjskiej niewoli

17 października Ukraina i Rosja przeprowadziły kolejną wymianę jeńców wojennych. Do domu wróciło 108 kobiet przetrzymywanych przez Rosjan. Władze Ukrainy poinformowały, że otrzymają one pomoc finansową - po 100 tys. hrywien (ponad 13 tys. zł) od rządu ukraińskiego i 80 tys. hrywien (ponad 10 tys. zł) od Fundacji im. błogosławionego męczennika Klymentego Szeptyckiego. Jak wskazała wicepremier Iryna Wierieszczuk, uwolnienie więźniów było możliwe dzięki staraniom prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kancelarii Prezydenta i służb specjalnych.

- To wielkie i prawdziwe zwycięstwo - powrót do domu 108 ukraińskich kobiet. Kilka miesięcy temu Kreml zaprzeczył, jakoby nasze kobiety były tam przetrzymywane. Nawet Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża nie miał do nich dostępu. To koniec tej trudnej pracy - podkreśliła.

Wśród objętych wymianą znalazło się 37 osób ewakuowanych z mariupolskich zakładów Azowstal, 11 oficerów, 85 szeregowych i sierżantów, a także m.in. kobiety, które trafiły do niewoli na terytorium samozwańczych republik w Donbasie jeszcze przed rozpoczęciem przez Rosję agresji przeciwko Ukrainie.

Czytaj więcej na temat uwolnionych Ukrainek na TVN24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!