Newsy

Była ciężko raniona przez separatystów, a teraz dostała odznaczenie od prezydenta Ukrainy

Newsy

Autor:
Oskar
Netkowski
Dziennikarka Dzień Dobry TVN z orderem od Prezydenta Ukrainy
Dziennikarka Dzień Dobry TVN z orderem od Prezydenta UkrainyDzień Dobry TVN
wideo 2/17

Bianka Zalewska została wyróżniona przez prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski docenił jej pracę i wręczył Order Księżnej Olgi II Klasy. Dziennikarka Dzień Dobry TVN powiedziała, co oznacza ta dla niej ta niezwykła nagroda.

Jedyny wywiad z Ołeną Zełenską w Polsce

Bianka Zalewska od lat zajmuje się tematami związanymi z Ukrainą. Niedawno udało jej się zrobić wywiad z żoną prezydenta okupowanego państwa. Ołena Zełenska wyjawiła jej m.in. to co chciałaby robić, gdy przestanie być pierwszą damą. - Kiedy mój mąż przestanie być prezydentem, chciałabym zajmować się innymi rzeczami. Chociaż z tej aktywności społecznej nie można tak po prostu zrezygnować - podkreśliła.

Powiedziała także, że za co sobie ceni Polaków. - W Polsce ciągle dziękuję. Jak patrzę na statystyki, to polska pomoc jest niesamowita. Zrobiliście duże rzeczy, każdy z was. W pierwszych miesiącach otworzyliście swoje drzwi dla nas. Chcemy, żeby nasi ludzie też byli wdzięczni. Jestem pewna, że są - stwierdziła pierwsza dama Ukrainy.

Bianka Zalewska odznaczona przez prezydenta Ukrainy

Nie każdy wie, że w lipcu 2014 r. dziennikarka znalazła się w strefie walk między prorosyjskimi separatystami a siłami rządowymi na wschodzie Ukrainy, podczas których została ciężko ranna. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu Bianka Zalewska została odznaczona Orderem Księżnej Olgi III klasy przez ówczesnego prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenkę, a w listopadzie 2022 r. Wołodymyr Zełenski podniósł rangę wyróżnienia do II klasy.

Dekret obecnej głowy ukraińskiego państwa głosi, że odznaczenie dla Bianki Zalewskiej nadane jest za znaczący wkład osobisty w umacnianie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i niepodległości oraz integralności terytorialnej Ukrainy oraz popularyzacji państwa ukraińskiego na świecie.

- Czasami się zastanawiam, czy zasłużyłam, bo jeżdżę z konwojami i staram się pomagać, ale widzę ile osób robi jeszcze więcej. Trzeba by wszystkich odznaczyć - powiedziała.

Mieszkańcy Chersonia świętują

Bianka Zalewska przebywa obecnie w Ukrainie i jest świadkiem tego, jak ludzie świętują odbicie z rąk okupanta część ziem na południu kraju. - Chersoń został wyzwolony, tam wszystkie drogi prowadzą. Teraz jestem w Kijowie, chciałam się połączyć z Majdanu Niepodległości, ale rano zaczął się alarm przeciw powietrzny, nie chciałam rozmawiać z ulicy ze względów bezpieczeństwa i dźwięk by nie pozwolił - relacjonowała reporterka.

- Ukraińcy już prawie nie reagują na te alarmy, bo się do nich przyzwyczaili. Mieszkańcy Chersonia, którzy uciekli kilka miesięcy czas temu do Kijowa przed okupacją rosyjską 11 listopada właśnie wyszli na ulice z flagami i śpiewem. Chcieli podziękować zbrojnym siłom Ukrainy, że wyzwolili Chersoń spod okupacji rosyjskiej - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości