- W Polsce przez ostatnich sześć lub siedem dekad nikt nie podejmował tego tematu - zaznaczył komendant główny PSP generał brygadier Andrzej Bartkowiak. - Jest to pierwszy krok akcji, którą musimy w Polsce przeprowadzić - wskazał.
Lista schronów - aplikacja umożliwiająca znalezienie schronienia
Ze strony opinii publicznej wielokrotnie padało pytanie o to, w jaki sposób dowiedzieć się, gdzie znaleźć schron bądź schronienie. Na konferencji prasowej przedstawiono efekty inwentaryzacji tych obiektów.
- Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację. Ta aplikacja od dzisiaj będzie ogólnie dostępna na stronie PSP. Aplikacja, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy adres swojego schronu, ukrycia albo miejsce doraźnego schronienia - powiedział 6 kwietnia 2023 roku wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
W ocenie wiceszefa MSWiA aplikacja jest dobrym i powszechnym narzędziem, z którego można już korzystać. - Mam nadzieję, że takich potrzeb, oczywiście, nie będzie - dodał.
- W Polsce w schronach może ukryć się ponad 300 tysięcy osób, w miejscach ukrycia ponad 1,1 miliona osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 milionów - przekazał komendant główny PSP generał brygadier Andrzej Bartkowiak.
Inwentaryzacja schronów
Inwentaryzacja trwała od października zeszłego roku (2022) do lutego tego roku (2023). Wszystkie budowle podzielone zostały na trzy kategorie:
- schrony,
- ukrycia (czyli schrony niehermetyczne),
- miejsca doraźnego schronienia.
Inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, jak również te należące do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Jedynymi obiektami, które jej nie podlegały, były tego typu obiekty w budynkach prywatnych.
- To było ogromne przedsięwzięcie, które prowadziła Państwowa Straż Pożarna. W tej inwentaryzacji wzięło udział ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy Straży Pożarnej. 40 procent formacji było zaangażowanych w różnym stopniu w te działania we wszystkich komendach PSP - przekazał M. Wąsik.
Schrony w Polsce
Straż pożarna badała schrony nie tylko pod kątem ewentualnego konfliktu, ale także w kontekście różnorakich anomalii pogodowych - również w takich sytuacjach ludność może być kierowana do odpowiednich obiektów.
W Polsce obecnie są profesjonalne schrony, w których może ukryć się ponad 300 tysięcy osób, 9 tysięcy miejsc ukrycia, które pomieszczą ponad 1,1 miliona osób, a także doraźne miejsca schronienia, których jest 224 tysiące - te pomieszczą blisko 47 milionów osób.
Więcej przeczytasz na TVN24
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Schrony w Polsce - w jakim są stanie i ile ich jest?
- Ukraińscy żołnierze pokazali życie dzieci w schronach. "Chcemy zobaczyć słońce"
- Gwiazda serialu "Na Wspólnej" zamieniła piwnicę w schron. "Polacy są w bardzo trudnej sytuacji"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24/schrony.edu.pl
Źródło zdjęcia głównego: denisik11/Getty Images