Newsy

Więzienie za przerwanie mszy lub memy z papieżem? Projekt nowelizacji trafił do sejmu

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
ksiądz

Solidarna Polska, partia Zbigniewa Ziobry, chce zaostrzenia przepisów o obrazie uczuć religijnych. Projekt zmian w kodeksie karnym trafił już do sejmu. W nowelizacji znalazł się m.in. zapis wprowadzający karę do dwóch lat więzienia za zakłócanie nabożeństw i do trzech lat za przerwanie mszy świętej lub pogrzebu. Jest też mowa o publicznym wyszydzaniu z Kościoła.

Zaostrzenie kar za obrazę uczuć religijnych

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na konferencji prasowej przedstawił projekt nowelizacji kodeksu karnego. Zdaniem polityka nowe przepisy mają bardziej chronić wolność sumienia, wyznania i religii. Jest to podyktowane "wzrostem przestępstw popełnianych przeciwko wolności religijnej". - Obecne prawo jest mocno niedoskonałe, dziurawe i zachęca do bezkarności, poniżania, szykanowania wyznawców religii. Prowadzi do agresji - stwierdził Warchoł.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Wiara, za którą miliony ludzi oddawało życie przez całe wieki, niestety została dziś zredukowana do prywatnych odczuć poszczególnych wiernych. I ochrona wolności religijnej jest uzależniona od niemalże heroicznej postawy wiernych, którzy muszą wykazać, że ich uczucia religijne doznały obrazy. To jest postawione na głowie. Skąd się to wzięło? Otóż z głębokich czasów stalinowskich - podkreślił Warchoł.

Więzienie za przerwanie mszy

Jakie są postulaty Solidarnej Polski? Mowa jest m.in. o tym, by karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia jej do lat dwóch podlegały osoby, "które publicznie lżą lub wyszydzają Kościół, lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej". Jeśli ktos popełniłby ten czyn przez środki masowej komunikacji, to może podlegać karze trzech lat więzienia. Na trzy lata mogłaby również zostać skazana osoba, która przerwie mszę świętą lub pogrzeb. 

Projekt zaostrza także art. 195 kk. Obecnie przepis ten przewiduje karę nawet dwóch lat więzienia za złośliwie przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego. - Mamy propozycję, aby wykreślić sformułowanie "złośliwie" i wprowadzić możliwość ochrony wiary, możliwość bezpiecznego i spokojnego sprawowania aktu religijnego niezależnie od tłumaczeń sprawców - mówił Warchoł.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Godong/Getty Images

Pozostałe wiadomości