Newsy

Czy za 1 stycznia 2022 r. przysługuje nam w pracy wolny dzień? Wyjaśniamy, czy można go odebrać

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Ewa
Podleśna-Ślusarczyk

Boże Narodzenie i Nowy Rok coraz bliżej. Jak słusznie zauważa wiele osób, w tym roku świąteczne dni wypadają w weekend. Czy za Nowy Rok, czyli sobotę 1 stycznia, możemy odebrać w 2022 r. wolny dzień w pracy? Sprawdź, co mówią przepisy.

Nowy Rok - kiedy wypada?

Nowy Rok, czyli 1 stycznia w 2022 r. wypada w sobotę. Jest to ustawowo dzień wolny od pracy, co wynika z art. 130 § 2 kodeksu pracy. Wynika z niego, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela - obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Zasada ta obowiązuje od 8 października 2012 roku i jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2.10.2012 roku (sygn. akt K 27/11).

Nowy Rok wypada w sobotę, więc nie wydłuża nam weekendu. Są jednak osoby, które starają się wydłużyć czas odpoczynku i biorą urlop 3, 4 i 5 stycznia, by z kolei połączyć je z kolejnym świętem, tj. 6 stycznia. Święto Trzech Króli to kolejny dzień wolny ustawowo od pracy, w związku z tym dla niektórych także opcja dłuższego wypoczynku. Jeśli także 7 stycznia zdecydujemy się na urlop, w sumie można mieć, włącznie z weekendami, nawet 9 dni wolnych od pracy.

Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu? W studiu Dzień Dobry TVN rozmowa o tym, czy 16 godzin pracy gwarantuje sukces zawodowy.

Czy przysługuje dzień wolny za 1 stycznia 2022 r.?

Ponieważ 1 stycznia wypada w sobotę, a jest to dzień świąteczny, wolny od pracy, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikom dzień odbioru. Powinien być on wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Może być zarówno w dzień poprzedzający 1 stycznia lub następujący po nim.

Warto pamiętać, że to pracodawca ustala termin odbioru wolnego dnia, a nie pracownik, chyba że podejmie inną decyzję i pozostawi to w gestii zatrudnionych w jego firmie osób.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło zdjęcia głównego: Boonyachoat/Getty Images

Pozostałe wiadomości