Styczniowa Pozytywka Dzień Dobry TVN
Hamida Alsayed przyszła na świat w Lublinie. Jej mama jest Polką, tata Syryjczykiem. Z rodzinnego miasta uciekła, gdy nad Wisłą został ogłoszony stan wojenny. Dorastała w Syrii. Ostatecznie historia zatoczyła koło i powróciła do kraju urodzenia. Nie była już dzieckiem, tylko dorosłą kobietą, która przybyła do Polski z mężem i dziećmi. Dziś promują kulturę i język arabski, a Assef jest wykładowcą języków obcych oraz doktorantem.
- Trudno jest zaczynać wszystko od zera - powiedział Assef Salloom, gdy Robert Stockinger wręczał mu Pozytywkę. - Naszą rolą jest teraz pomagać ludziom z Ukrainy. Już mamy ludzi w domu, pomagamy jako centrum, nauczyciele, instytucja. Mieszka u nas kobieta z dwójką dzieci - dodał.
Zapytany o to, co było najtrudniejsze w Polsce, odpowiedział bez chwili wahania.
- Język jest bardzo trudny, końcówki są bardzo complicated - stwierdził. - Przez kilka lat w końcu gadam, jak małe dziecko, ale ludzie rozumieją, co do nich mówię. To piękny kraj i piękni ludzie, czasami jest niezrozumienie pomiędzy jedną kulturą i drugą. To działa dla mnie w dwie strony, musimy to zobaczyć - zaznaczył.
Odniósł się również do obecnej sytuacji w Ukrainie i polskich reakcjach.
- To jest super, tak mamy i musimy zrobić - przyznał. - Tak mamy zrobić. Koniec, kropka.
Małżeństwo zgodnie przyznaje, że rozpoczynanie wszystkiego od początku nie było łatwe. Hamida i Assef wiedzieli jednak, że podejmują jedyną słuszną decyzję.
- Pamiętam, jak wracaliśmy do domu i dzieci bawiły się w wojnę - wspominała Hamida. - Nie chcieliśmy, by nasze dzieci wychowały się w takich warunkach - podkreślała.
Choć ich pobyt w Polsce nie był usłany różami, to ostatecznie znaleźli tutaj swoje miejsce na ziemi.
- Dla mnie 90 proc. Polaków to bardzo, fajni, mili ludzie. Tylko takie 10 proc., chyba w każdym państwie, jest nietolerancyjne i rasistowskie. Do takich osób zwracam się: "Dlaczego masz problem z kolorem mojej skóry?". Jestem troszeczkę brązowy, jak Pan Jezus był, a oni: "Wow" - wyjaśnił Assef Salloom.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Wojna zapukała do jej drzwi. "Tego się nie da wybaczyć"
- Od komika do męża stanu, czyli bohaterska postawa prezydenta Ukrainy. "To zapisze go na kartach historii"
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Robert Stockinger