Hamida Alsayed i Assef Salloom dziewięć lat temu znaleźli schronienie w Polsce, uciekając przed konfliktem zbrojnym w Syrii. W Lublinie, który stał się ich nowym domem, postanowili otworzyć Centrum Języka i Kultury Arabskiej. Działając ponad stereotypami udowadniają, że ich dziedzictwo to taniec, muzyka, śpiew.
Hamida Alsayed i Assef Salloom to katolickie małżeństwo, które 9 lat temu uciekło do Polski przed konfliktem zbrojnym w Syrii. - Pamiętam, jak wracaliśmy do domu i dzieci bawiły się w wojnę - wspomina kobieta. Poznajcie historię tej rodziny.
Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr pojechali na granicę polsko-białoruską, by wesprzeć koczujących tam uchodźców z Bliskiego Wschodu. Małżonkowie nie chcieli bezczynnie przyglądać się tragedii migrantów. Interwencja przyniosła określone rezultaty, dlatego żona aktora postanowiła powtórzyć wyprawę. Tym razem towarzyszyły jej Maja Staśko i Monika Tomaszewska.
Katarzyna Błażejewska-Stuhr wraz z mężem, Maciejem Stuhrem pojechała do Hajnówki, by spotkać się z imigrantami. Ostatecznie stali się pełnomocnikami czwórki Syryjczyków, których historię usłyszeli. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała, co zobaczyła na granicy polsko-białoruskiej. "Nie jestem w stanie tego emocjonalnie przyjąć" - powiedziała.
Dziesięć lat niepokoju. 15 marca 2011 roku w Syrii doszło do pierwszych protestów, które bardzo szybko przerodziły się w wojnę domową. Tysiące Syryjczyków, w obawie o życie swoje i bliskich, uciekło z kraju. Azylem miała być między innymi grecka wyspa Lesbos. Jak obecnie wygląda sytuacja uchodźców?
12. sezon programu "Kobieta na krańcu świata" realizowany był w szczególnym okresie, ponieważ w trakcie pandemii. Martyna Wojciechowska nie miała możliwości wyjazdu na krańce świata, jednak i tak znalazła wiele poruszających historii, które przedstawiła w poszczególnych odcinkach. Najnowszy z nich zrealizowała na Malcie.
Liban to kraj bezpośrednio sąsiadujący z Syrią. Po wybuchu wojny najbiedniejsi Syryjczycy zaczęli masowo emigrować do sąsiedniego kraju. W tym momencie stanowią 1/4 populacji Libanu. W Dzień Dobry TVN lek. med. Paweł Szczuciński i dziennikarz Piotr Żyłka, którzy niedawno wrócili do kraju, opowiedzieli o tym, jak wygląda życie uchodźców. Jak działa Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej?
W czasie trwającej od pięciu lat wojny w Syrii liczba ofiar przekroczyła już 13 mln. Ponad połowa z nich to dzieci. Ich codzienność to walka o przetrwanie. Namiastkę dzieciństwa daje im Rami Adham, Syryjczyk na stałe mieszkający w Finlandii. Dlaczego postanowił pomagać dzieciom? Syryjskie granice są oficjalnie zamknięte. W jaki sposób przemyca zabawki? Z Ramim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Po tym jak Macedonia i inne kraje zamknęły swoje granice dla uchodźców, w greckim Idomeni utknęło kilkanaście tysięcy osób. W ciągu kilku miesięcy koczowisko zamieniło się w wielonarodową wieś. Idomeni stało się symbolem kryzysu imigracyjnego w Europie. Uchodźcy żyją tu bez środków higieny, bez dostępu do wody. Obecnie krąży wiele mitów dotyczących uchodźców. Podsycane są naszym lękiem przed nieznanym. Które z nich są prawdziwe? Na greckie pogranicze pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
w Libanie od wybuchu konfliktu w 2011 przybywa ponad milion Syryjczyków. W wyniku wojny Syryjczycy tracą nie tylko rodziny i domy, ale też zdrowie. W Syrii system opieki zdrowotnej był nieodpłatny. W Libanie za wszystko trzeba płacić. Uchodźcy żyją w bardzo ciężkich warunkach, co powoduje problemy z higieną i zdrowiem. Obniżoną odporność mają szczególnie dzieci. W 2014 roku polskie centrum pomocy międzynarodowej wraz z lokalnym partnerem otworzyło klinikę, w której uchodźcy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarza i dostać darmowe leki. Z jakimi przypadłościami zgłaszają się do lekarzy syryjscy uchodźcy? Z pomocy jakich specjalistów mogą skorzystać chorzy? I z jakimi problemami musi mierzyć się sama klinika? Jak można im pomóc?
Liban, to kraj kontrastów i sprzeczności. Od wybuchu konfliktu w 2011 roku w Libanie skryło się ponad milion Syryjczyków. Zazwyczaj przebywają tam nielegalnie. Organizacje humanitarne alarmują, że dzieci uchodźców, by pomóc rodzinie w utrzymaniu, muszą pracować na ulicy. Dzieci Syryjczyków są często dyskryminowane i wytykane palcami. Jak pomóc syryjskim dzieciom, by znów poczuły się ludźmi?
Kilka dni temu Departament Stanu USA ostrzegł przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi. Jako miejsca zagrożone wskazano zwłaszcza Europę i Stany Zjednoczone. Czy nie możemy czuć się już bezpiecznie? Jak osłabić potencjał operacyjny organizacji terrorystycznych? O terroryzmie w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Liedelem, specjalistą w zakresie terroryzmu międzynarodowego.
W Dzień Dobry TVN gościliśmy polsko-syryjskie małżeństwo: Jolantę i Abdulaziza Jamus, które pięć lat temu uciekło z Syrii. W naszym studio opowiedzieli o swoim życiu w ojczyźnie mężczyzny tuż przed wyjazdem, pobycie w Jordanii, w której szukali tymczasowego schronienia i obecnym życiu w Polsce. Państwu Jamus życzymy powodzenia.
Najgorętszy temat ostatnich miesięcy dotyczy imigrantów. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Niemcy szykują się do przyjęcia kolejnego miliona uchodźców. Czy Polska również może spodziewać się nowej fali imigrantów? W którą stronę powinna pójść nasza polityka migracyjna? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, Hajar Bahri, Syryjczyk, Kurd mieszkający w Polsce oraz Patrycja Sasnal, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
W mediach pojawiła się szokująca dla wielu informacja, według której do ośrodka na warszawskim Targówku ma trafić ponad tysiąc muzułmańskich uchodźców z Syrii i Erytrei. Nie trzeba było długo czekać na wiadomości o sprzeciwie osób mieszkających w tej części miasta. Czy rzeczywiście na okolicznych mieszkańców padł blady strach? I czy informacja o ulokowaniu emigrantów w rzeczonym ośrodku jest prawdziwa? Śledztwo w tej sprawie postanowił przeprowadzić dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. W trakcie poszukiwania "najprawdziwszej prawdy" odkrył również tadżycką Kingę Rusin, tadżyckiego Bartka Węglarczyka oraz międzypokoleniową i międzynarodową przyjaźń :)
W ostatnich tygodniach wiele się mówi o fali imigrantów płynących do Europy głównie z Syrii. W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza programu "Uwaga!" Endy Gęsinę-Torresa, który przez wiele dni przemieszczał się razem z uchodźcami. Ile kilometrów szedł razem z nimi? Kim są ci ludzie i przed czym uciekają? Czy liczą się z niechęcią Europejczyków? Czy zdają sobie sprawę, że w wielu krajach europejskich będą musieli się dostosować do życia w "nowym świecie"? Jakiej pomocy oczekują imigranci? Jakie jest prawdopodobieństwo, że wraz z falą uchodźców, Państwo Islamskie wprowadzi terrorystów na nasze tereny?