Trendy modowe

Zalety wyjątkowej wełny z alpak. Dlaczego warto wybierać ubrania z tej tkaniny?

Trendy modowe

Hodowla alpak przynosi zyski nie tylko w postaci możliwości prowadzenia terapii, ale również wysokiej jakości wełny. Może ona konkurować z tak luksusowymi tkaninami jak kaszmir i angora. O tym, dlaczego ten materiał jest coraz częściej wykorzystywany w branży odzieżowej, opowiedziała w Dzień Dobry TVN hodowczyni alpak, Kornelia Westergaard.

Wełna z alpak i jej zalety

Alpaki to zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej. Wypasane są w Andach - głównie w Peru, Chile, Boliwii i Ekwadorze - gdzie na przemian borykają się z silnym mrozem, ale i ostrym słońcem. Przez to ich wełna jest naprawdę wyjątkowa.

- Jest dużo trwalsza i termoregulacyjna, czyli oddaje nadmiar ciepła. Dlatego, że alpaki żyją w trudnych warunkach, właśnie w Andach, (...) wełna musi je grzać, a jednocześnie, jak jest gorąco, (...) izoluje, a nawet oddaje nadmiar ciepła - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Kornelia Westergaard, hodowczyni alpak.

W Polsce pierwsza farma tych zwierząt powstała 17 lat temu. Dziś tym biznesem zajmuje się ponad 30 hodowców posiadających łącznie więcej niż 600 zwierząt. Kornelia Westergaard ma ich blisko 40, a w tym roku oczekuje narodzin 16 kolejnych. Z runa alpak wytwarza różne elementy garderoby. Choć zajmuje się tym już 9 lat, cały czas uczy się przerobu włókna.

- Trochę się różni od wełny owczej. Ma dużo zalet, ale też jest trochę inny proces przerobów wełny - mówiła nasza rozmówczyni.

Dlaczego warto kupić ubrania z wełny z alpak?

Z jednej alpaki rocznie można pozyskać nawet 5 kg pożądanej na rynku odzieżowym wełny. Z ich runa produkuje się luksusowe płaszcze i swetry, ale także kołdry i koce. Dlaczego ma coraz więcej zwolenników?

- Przede wszystkim jest mega ciepła, 6-krotnie cieplejsza od wełny owczej. Do tego jest bardzo mocna i ma bardzo ładny splot . (...) Wyprany sweter nie rozciągnie się o 2 rozmiary. (...) Mechaci się dużo mniej albo wcale, dlatego, że łuska alpak jest dużo dłuższa i nie ma odstających końcówek, w związku z tym się nie zaczepia - wyjaśniała Kornelia Westergaard.

Co więcej, mogą z niej korzystać astmatycy czy alergicy , ponieważ w jej składzie nie ma lanoliny, czyli tłuszczu zwierzęcego, który jest siedliskiem roztoczy. W przypadku wełny owczej często lanolina jest usuwana chemią, która jest alergogenna. Pod tym względem wełna z alpak jest niezastąpiona.

Jak ją pielęgnować?

- Jak klasyczną wełnę, czyli pierzemy raczej ręcznie, w wodzie do 30 stopni. Można w szarym mydle nawet wyprać - zresztą tak się właśnie pierze runo. Nie suszymy w pralce, po prostu naturalnie traktujemy, bardzo delikatnie - radziła w naszym programie hodowczyni alpak.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości