Śląskie Lumpiary pokochały second handy. "Mamy pewność, że nikt takiej samej rzeczy nie będzie miał"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Śląskie lumpiary
Śląskie lumpiary
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
Zosia Zochniak o zrównoważonej modzie
"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
"Styl na wagę złota". W pracowni Marty Banaszek
Gwiazdy o modzie z drugiej ręki
Gwiazdy o modzie z drugiej ręki
Styl na wagę złota odc. 2
Styl na wagę złota odc. 2
"Styl na wagę złota". Mateusz Leszczyński
"Styl na wagę złota". Mateusz Leszczyński
Kaja Fidytek i Karolina Iwanowicz są znane w sieci jako Śląskie Lumpiary. Dziewczyny uwielbiają chodzić po szmateksach i szukać perełek w stylu vintage. Stworzonymi z ubrań z drugiej ręki stylizacjami chwalą się następnie w mediach społecznościowych. - Chcemy robić warsztaty z przerabiania, szycia - zapowiadają w materiale Dzień Dobry TVN.

Miłość do ubrań z drugiej ręki w stylu vintage

Karolina Iwanowicz, jak sama o sobie mówi, jest dzieckiem lat 90. Moda z przełomu wieków, która zdominowała sklepy, gdy Karolina była nastolatką, kompletnie do niej nie przemawiała - Już wtedy zaczynałam chodzić po lumpeksach, żeby znaleźć własny styl - wspomina w reportażu Dzień Dobry TVN.

Głównym argumentem, który przemawia do niej na korzyść zaopatrywania się w tzw. szmateksach, jest oryginalność oferowanych tam ubrań. - To są rzeczy jedyne w swoim rodzaju i wtedy mamy pewność, że nikt takiej samej bądź podobnej rzeczy nie będzie miał - dodaje współtwórczyni projektu Śląskie Lumpiary.

Karolina dzieli swoje zamiłowanie do stylizacji vintage z przyjaciółką Kają Fidytek. Robione wspólnie zakupy młodych kobiet są zazwyczaj bardzo owocne. - Mam tak, że widzę coś i już jestem w stanie rozpoznać skład, z jakiej dekady to pochodzi - tłumaczy Kaja.

Śląskie Lumpiary - fenomen projektu

Śląskie Lumpiary to nazwa stworzonej przez Karolinę i Kaję inicjatywy, która popularyzowana jest za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dziewczyny udostępniają w sieci zdjęcia znalezionych w lumpeksach ubrań i w ten sposób pragną zachęcić do kupowania ciuchów z drugiej ręki inne internautki. Planują także stworzyć poświęcone modzie, wyjątkowe miejsce.

- Będzie można tutaj kupić nasze ubrania, które znajdujemy z drugiej ręki. Ale ważny jest też dla nas taki aspekt edukacyjny, żeby uczyć tej mody vintage, uczyć szanowania ubrań i tego, jak o nie dbać, jak rozpoznawać dobre składy. Chcemy robić warsztaty z przerabiania ubrań, z szycia - zapowiada Kaja.

- Sukcesem projektu dziewczyn jest nie tylko odwołanie do mody vintage, bo to robi bardzo wiele osób. Ale mają na to autorski pomysł. Chcą z tej mody zrobić coś więcej - twierdzi przyjaciółka kobiet Małgorzata Cekiera.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Tomasz Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana