Ile kosztuje dobry garnitur szyty na miarę?

Przystojny mężczyzna w garniturze
Fot. GettyImages / Tinpixels
Źródło: Tinpixels/Getty Images
W męskiej szafie powinien wisieć przynajmniej jeden garnitur. To oczywiście o wiele za mało dla eleganckiego mężczyzny, który lubi trzymać fason przy różnych okazjach. Sprawdźmy, ile właściwie kosztuje garnitur?

Content: Na ślub i pogrzeb. Do biura i na randkę. Do sneakersów i mokasynów. Garnitur to dziś uniwersalny strój dla aktywnego mężczyzny. W sklepach możemy wybierać wśród dziesiątek krojów, rodzajów, materiałów i w różnych przedziałach cenowych. Ile powinien kosztować nas dobry garnitur?

Ile kosztuje garnitur szyty na miarę?

Dziś garnitur możemy bez problemu dobrać do sylwetki, sugerując się jego krojem i jakością wykonania. W sieciowych sklepach (za niewielką dopłatą) zaoferują nam nawet poprawki krawieckie, które zniwelują ewentualne niedoskonałości zestawu, by pasował do nas jeszcze bardziej. Jednak możemy skorzystać z innego rozwiązania, którego efekt będzie po prostu idealny, mianowicie zlecić uszycie garnituru na miarę. Jak się za to zabrać? Najpierw wybieramy doświadczonego krawca – najlepiej z polecenia, który świadczy tego rodzaju usługi. Następnie wybieramy tkaniny i ustalamy jaki powinien być krój. Ile kosztuje garnitur na miarę ? Wszystko zależy od tych kilku elementów oraz nakładów poniesionej pracy. Najpopularniejszym wyborem wśród mężczyzn jest lekki, wygodny, dobrze współgrający z sylwetką garnitur z bawełny. Droższym materiałem jest wełna, ale jej główną zaletą jest to, że się nie gniecie. Możemy też zamówić gruby garnitur z tweedu w opcji na zimę lub delikatny, kaszmirowy na cieplejsze dni. Każdy z tych materiałów zostanie inaczej wyceniony przez krawca, dlatego to, ile ma kosztować garnitur szyty na miarę, powinniśmy ustalić przed przystąpieniem do prac. Rozpiętość cenowa może być duża. W przypadku prostych prac i powszechnie używanych materiałów może to być 1000–1500 złotych ( tyle najczęściej kosztują garnitury np. na studniówkę), średnia cena wynosi między 3500 a 4500 zł, a najdroższe garnitury na miarę potrafią kosztować nawet 10–12 tysięcy złotych.

Ile kosztuje garnitur ślubny?

Garnitur do ślubu to po prostu klasyczny krój i dobre wykonanie. Jakiś czas temu podczas tej uroczystości obowiązywał garnitur trzyczęściowy, obecnie kamizelka to już rzadkość. Kupując garnitur ślubny w sklepie, powinniśmy zwrócić uwagę na jego jakość. Ile kosztuje garnitur ślubny?

Optymalnie byłoby zainwestować w garnitur wykonany z wełny. Jego ceny mogą dochodzić do 3, a nawet 4 tysięcy złotych. Garnitur nieco słabszego gatunku dostaniemy za około 1300–1800 zł. Do tej ceny powinniśmy doliczyć poprawki krawieckie, które będą niezbędne, by dopasować garnitur do swojej sylwetki. Na tak doniosłe wydarzenia jak ślub unikajmy garniturów z najniższej półki cenowej (400–500 złotych). Ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia – mogą nie przepuszczać powietrza i gnieść się podczas użytkowania.

Jako garnitur ślubny możemy wybrać także coś specjalnego, np. surdut, frak lub smoking. To klasyczne zestawy strojów wieczorowych, których historia sięga nawet XVIII wieku, jak w przypadku fraku. Krótka z przodu marynarka, dłuższa z tyłu, do tego kamizelka plus zestaw białych dodatków przywodzi na myśl tradycyjną elegancję. Ile będzie nas kosztował tego rodzaju garnitur ślubny? W sklepach internetowych fraki znajdziemy już od 1500 złotych, ale powinniśmy zainwestować również w szereg dodatków – biała koszula, rękawiczki, szal, czarne lakierki. Ceny dobrej jakości smokingów zaczynają się od 2000 złotych. Z kolei za pamiętający XIX-wieczne obyczaje surdut (przedłużana dwurzędowa marynarka w odcieniach szarości) możemy zapłacić od 2200 złotych wzwyż. Wszystkie te zestawy kupimy w sklepach sieciowych. Mogą różnić się jakością materiału, co może mieć wpływ na cenę. Szycie fraka, surduta lub smokingu możemy także zlecić u krawca. Wówczas cena ustalana jest indywidualnie.

Jak dobierać garnitur?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, ile kosztuje dobry garnitur, pomyślmy, jaki jego kolor będzie najlepiej nam pasował. Jeśli mamy ciemniejszą cerę, oczy oraz włosy w ciemniejszych kolorach, zainwestujmy wówczas w granatowy lub czarny garnitur. Będziemy w nim wyglądać zdecydowanie lepiej, zaś za kontrast posłużyć mogą jasne dodatki lub koszula. Czarny garnitur będzie pasował na spotkanie biznesowe lub oficjalne wydarzenia. Granatowy jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Analogicznych wyborów dokonujmy, kiedy mamy jaśniejszą karnację – szukajmy wówczas jaśniejszych kolorów garniturów.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jesienna organizacja ubrań w szafie

Jesienna organizacja ubrań w szafie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana