Czym jest damska i męska moda biurowa? Jak ubrać się do pracy?

praca, biuro
nd3000/Getty Images
Nasz codzienny wygląd decyduje o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Złota zasada: "jak Cię widzą, tak Cię piszą" obowiązuje w wielu biurach i korporacjach, gdzie panuje określona moda biurowa, czyli dress code. Nasz strój ma podkreślać wizerunek nasz oraz firmy. Oznacza powagę i profesjonalizm, a jednocześnie jest pewnym wyrazem szacunku dla spotykających się z nami w czasie pracy osób.

Zarówno damska, jak i męska moda biurowa charakteryzuje się przede wszystkim formalnym charakterem. Używa się w niej klasycznych krojów i fasonów. Poszczególne elementy garderoby muszą być do siebie odpowiednio dobrane pod względem kolorystyki. Kiedyś moda biurowa kojarzyła się wyłącznie z szarością, granatem, czernią, garniturami i garsonkami. Obecnie dopuszczalne są również inne rozwiązania – tuniki, proste t-shirty, bluzki z dyskretnymi zdobieniami (np. z koronki) czy zróżnicowane kolory (przykładowo czerwony damski garnitur).

Damska moda biurowa

Moda biurowa dla kobiet daje duże pole do popisu . Nie dość, że powoli odchodzi się od stonowanych kolorów, to mamy ogromny wybór fasonów, które możemy wykorzystać w tworzeniu codziennych stylizacji do pracy. Najważniejsza zasada biurowego ubioru dla pań to wygoda – w służbowej stylizacji musimy czuć się dobrze i komfortowo, tak aby skupiać się na pracy, a nie na ewentualnych niedogodnościach. Wszystkie elementy stylizacji muszą tworzyć całość. Zacznijmy od butów – absolutnie odstawiamy wygodne trampki czy ulubione tenisówki. W modzie biurowej obuwiem najchętniej wybieranym są czółenka na niewysokim obcasie lub koturnie. Odważniejsze i bardziej wytrzymałe kobiety sięgają po szpilki w stonowanych kolorach. Można je zastąpić również wygodnymi balerinami. Zaleca się unikanie obuwia z odkrytymi palcami, np. sandałów. Moda biurowa jesienią dopuszcza zakładanie botków na obcasie, kozaków lub sztybletów.

Kolejnym, dość charakterystycznym elementem kobiecej mody biurowej, są marynarki. Łączymy je nie tylko z białą koszulą, ale z powodzeniem możemy zastosować również inne kolory. Pod marynarkę założyć można nawet prosty, biały t-shirt czy luźną tunikę. Dobrze wyglądają również sukienki o klasycznym, formalnym kroju. Dobrze, aby nie były zbyt krótkie i nie posiadały dużych dekoltów. Do biura chodzimy również w koszulach – te mogą mieć najróżniejsze fasony i kolory. Oczywiście należy pilnować, aby zakładana koszula nie miała zbyt luźnego charakteru – odpadają koszule w stylu "flanelowych". Dobrze sprawdzą się natomiast koszule z aplikacjami, np. w kwiaty czy delikatną kratkę. Pamiętajmy jednak, aby były eleganckie. Wybierając kwiecistą koszulę, należy zrezygnować z wzorów na innych elementach garderoby – najlepiej połączyć ją z jednolitymi spodniami lub spódnicą. Ubiór służbowy to przede wszystkim klasyka, dlatego istnieje mnóstwo sklepów i działów z modą biurową plus size. Panie o większych kształtach bez problemu znajdą mnóstwo fasonów, które zamaskują mankamenty figury i podkreślą jej zalety.

Męska moda biurowa

Sprawdzone rozwiązania i wybieranie "bezpiecznych" kolorów i fasonów – to główne zasady mody biurowej dla mężczyzn. Zdecydowanie odpadają lśniące garnitury, które zakłada się na wesela. Ubiór musi zapewniać komfort i sprawiać, że czujemy się dobrze. Męska stylizacja do biura musi tworzyć całość. Dobrze jest, aby wszystkie elementy męskiego ubioru miały wspólny element kolorystyczny. Dla panów najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest matowy, klasyczny garnitur i koszula, a także dobrane odpowiednio obuwie – jednak nie lśniące lakierki! Być może na wybiegach lub ulicach można zobaczyć połączenie: trampki plus garnitur, jednak zdecydowanie nie jest do dobry pomysł do biura. Takie rozwiązanie nie wygląda poważnie i możemy być źle odebrani. Wybierając kolory, najlepiej jest skupiać się na klasyce – szarościach, granatach, odcieniach niebieskiego i czerni. Męska moda biurowa dopuszcza również wzorzyste materiały, najczęściej są to koszule. Należy jednak pamiętać o tym, aby pozostałe ubrania były stonowane i dopasowane kolorem. Co do spodni, nie muszą być to za każdym razem spodnie "w kant". Doskonale sprawdzą się również popularne chinosy. Do niektórych stylizacji biurowych będą pasowały również dżinsy – muszą być jednak bez przetarć, dziur, mieć klasyczną długość i odpowiedni kolor. Do biura lepiej wybierać te granatowe i czarne niż jasnoniebieskie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Stylowy powrót do biura

Stylowy powrót do biura

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana