Popularny zabieg kosmetyczny może prowadzić do zaniku mięśni? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy botoks szkodzi?
Czy botoks szkodzi?
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Zimowe zabiegi na twarz – ostatni dzwonek
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Błoto, borowina, glinki – jak poprawiają wygląd naszej skóry?
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Pielęgnacja skóry twarzy na dzień i na noc
Botoks stosowany jest w medycynie estetycznej od końca lat 70. XX wieku. Jego działanie doceniają zwłaszcza osoby, które pragną uporać się z widocznymi oznakami starzenia w postaci zmarszczek. Iniekcja toksyny botulinowej to zabieg bezpieczny i zapewniający zadowalające efekty, jednak powinien być wykonywany zgodnie z zaleceniami lekarza. Nadużywanie czy nieodpowiednie podanie preparatu może skutkować licznymi powikłaniami. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym specjalistka medycyny estetycznej, dr Jolanta Wypler.

Toksyna botulinowa i jej zastosowanie w medycynie estetycznej

Botoks stosowany jest w medycynie estetycznej od 1979 roku. Wykorzystuje się go między innymi po to, by złagodzić rysy twarzy i zmniejszyć widoczność zmarszczek. Preparat nie jest szkodliwy dla zdrowia i pozwala skutecznie uporać się z widocznymi oznakami starzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że powinien być podawany przez lekarza.

- Nie chodzi nam o to, żeby wygładzić każdą zmarszczkę, tylko żeby twarz wyglądała lepiej, na zrelaksowaną. Tak, jakbyśmy wrócili z wakacji, wyspali się, mniej groźnie wyglądali - wyjaśniła dr Jolanta Wypler, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że do poprawy wyglądu potrzebne są śladowe ilości toksyny botulinowej.

- W neurologii stosowane są dużo większe dawki do leczenia przykurczy dużych mięśni. Mięśnie, które my mamy na twarzy, to tak naprawdę są mikromięśnie i do nich używamy mikrodawek - zauważyła ekspertka.

Botoks - powikłania i skutki uboczne

Botoks to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych substancji, jakie od lat z powodzeniem wykorzystuje się w medycynie estetycznej. Zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu uznawane są za skuteczny sposób na poprawę wyglądu, a co za tym idzie także i samopoczucia. Niestety nieodpowiednie podanie toksyny botulinowej może skutkować powikłaniami, takimi jak opadnięcie powieki górnej czy osłabienie mięśni.

Iniekcję botoksu warto zlecić doświadczonemu lekarzowi, który dysponuje sprawdzonymi, bezpiecznymi preparatami. Pozwala to uniknąć skutków ubocznych, które ustępują samoistnie dopiero po upływie kilku tygodni, a nawet miesięcy. Nie bez znaczenia pozostają także przerwy pomiędzy zabiegami. Na pytanie, czy zbyt częste podawanie botoksu może doprowadzić do zaniku mięśni, specjalistka medycyny estetycznej odpowiedziała: 

- Może tak być, jeśli podajemy toksynę botulinową za często. Toksyna botulinowa ma pewien czas działania. Po tym czasie, kiedy mięsień pozostaje zrelaksowany, powinniśmy odczekać miesiąc, dwa, trzy do kolejnego podania toksyny botulinowej, żeby ten mięsień miał czas się zrehabilitować. Jak mamy rękę w gipsie przez dwa miesiące, to po zdjęciu gipsu ona jest trochę mniej sprawna. Jak pójdziemy na rehabilitację, czasami poćwiczymy tę rękę, to ona wróci do swoich funkcji. Tak samo jest przy toksynie botulinowej. Można powiedzieć, że czasowo usypiamy ten mięsień i potem musimy dać mu chwilę, żeby się wybudził - podsumowała dr Jolanta Wypler.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości