Koronawirus

Podsumowanie pandemii COVID-19 w Polsce, czyli ostatnie dwa lata pod lupą

Koronawirus

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
medonet.pl
COVID-19
Osobystist/Getty ImagesPodsumowanie pandemii COVID-19 w Polsce

Ostatnie dwa lata żyliśmy w cieniu epidemii COVID-19. Czas zamknąć ten rozdział i zacząć funkcjonować w postpandemicznej rzeczywistości. Ten tekst stanowi podsumowanie.

Początek epidemii COVID-19 w Polsce

Dwa lata temu nasz świat stanął na głowie. 4 marca 2020 roku oficjalnie tajemniczy wirus SARS-CoV-2 dotarł do Polski. "Pacjentem zero" okazał się 66-letni mieszkaniec Cybinki. Zakaził się w Niemczech, a niechcianego "przyjaciela" zabrał ze sobą autokarem, którym podróżowało jeszcze 46 osób. Mężczyzna trafił do szpitala w Zielonej Górze.

Sytuacja nabrała tempa. Zatrważającego i niepokojącego. 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii, a polscy ministrowie poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki, placówek oświatowych na okres dwóch tygodni.

12 marca zmarła 57-letnia Polka, u której stwierdzono koronawirusa. Była leczona w poznańskim szpitalu. Trzy dni później premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że zostaną zamknięte granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego.

Zobacz wideo: Koronawirus - najważniejsze informacje

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

20 marca zgodnie z rozporządzeniem ówczesnego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego na terenie naszego kraju. Każdego dnia nagłówki portali krzyczały o nowych przypadkach (dziś - już rzadziej). Kolejnych dramatach ludzkich, kolejnych śmierciach. Strach i niepokój wisiał w powietrzu.

Od 25 marca obowiązywał zakaz przemieszczenia się z określonymi wyjątkami. Społeczeństwo masowo wykupowało niezbędne produkty, w tym pamiętny papier toaletowy. Jednak nie ma się, co śmiać. Choć panika była nie wskazana, to każdy zadawał pytanie - co dalej?

A dalej było tylko gorzej... kolejne przypadki zakażeń, kolejne kwarantanny, kolejne śmierci, kolejny raz medycy wystawieni na próbę. Maseczka, płyn do dezynfekcji, dystans, dom, izolacja - tak wyglądała codzienność. 1 kwietnia 2020 wprowadzono kolejne obostrzenia w walce z wirusem. Zamknięto parki, bulwary, zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych, kin, teatrów. Trzeba było odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Żony zostały fryzjerkami mężów. Kucharze gotowali dla pracowników ochrony zdrowia. Rodzice uczyli dzieci w domu. Praca zdalna. Przegrody w taksówkach i stacjach benzynowych. I tak upłynął czas do pierwszych świat wielkonocnych. Bez bliskich...

Zobacz wideo: Wariant IHU - co o nim wiemy?

Wariant IHU – co o nim wiemy?
Wariant IHU – co o nim wiemy?
Dzień Dobry TVN

Zaczęło się wydawać, że pomału wychodzimy na prostą. Rząd rozpoczął znoszenie ograniczeń, które były podzielone na IV etapy. Najpierw zwiększono limity osób w sklepach i uczestniczących w kulcie religijnym. W maju zaczęły się otwierać centra handlowe, restauracje, żłobki przedszkola, salony, fryzjerskie, a zakochani mogli zorganizować przyjęcie weselne do 150 osób. Za to w czerwcu stęsknieni zaczęliśmy korzystać z kin, teatrów, basenów. Sezon letni przebiegł więc stosunkowo normalnie.

Druga fala pandemii uderzyła w Polskę

Niestety nasza radość nie potrwała zbyt długo. Najpierw obowiązywały regionalne obostrzenia w wybranych powiatach (oznaczenia kolorem czerwonym i żółtym), a później do Polski dotarła druga fala epidemii, która trwała do początku grudnia 2020. Okres ten zapamiętamy jako dramatyczny czas rekordów w liczbie zakażeń i zgonów. 19 września przekroczyliśmy liczbę tysiąca zakażonych, a 7 listopada odnotowano już ponad 27 tysięcy. 25 listopada COVID-19 pochłonął 674 ofiary. Polska stała się jedną wielką strefą czerwoną. Medycy chorowali wraz z pacjentami. Rząd zadecydował o utworzeniu szpitali tymczasowych. Pacjentów pod respiratorami przybywało i wciąż czekano na szczepionkę przeciw COVID-19.

Niektórzy doczekali. W poświąteczną niedzielę, 27 grudnia 2020 roku pierwszą osobą zaszczepioną przeciw COVID-19 w Polsce została Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA w Warszawie. Następnie antidotum podano kolejnym pracownikom ochrony zdrowia i DPS-ów, seniorom po 70. roku życia. Potem szczepieni byli nauczyciele, pracownicy służb mundurowych, osoby, które ukończyły 69. rok życia, a także te, zmagające się z jakąś chorobą przewlekłą.  

W Polsce dostępne są cztery szczepionki opracowane przez firmy: Pfizer, Moderna, AstaZeneca oraz Johnson & Johnson.

Trzecia fala pandemii w Polsce

Rok po wybuchu pandemii w Polsce przybyła trzecia fala, która zaczęła zbierać coraz większe żniwa również wśród młodszego pokolenia. Wirus zaczął mutować. Ministerstwo Zdrowia 1 kwietnia podało informację o wykryciu 35 251 nowych przypadków COVID-19, a 8 kwietnia o śmierci 954 pacjentów. Pojawiła się nowa lista nowych obostrzeń w całym kraju, a w najgorszym momencie trzeciej fali było zajętych ok. 32 tys. łóżek.

W maju i czerwcu obostrzenia zostały poluzowane. Chętne osoby dorosłe były już po pierwszej dawce antidotum, a od 7 czerwca rodzice mogą zapisywać na szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Czwarta i piąta fala pandemii w Polsce

Jesienią znów niefortunna powtórka z rozrywki. Do Polski zawitała niechciana czwarta fala, a 2022 rok powitaliśmy już w piątej. 22 stycznia padł rekord zakażeń od wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Resort zdrowia poinformował o 40 tys. 876 nowych przypadkach COVID-19

Podsumowanie

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego 28 marca br. zniknęły obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Zniesiono nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem placówek medycznych oraz izolację domową.

Od początku pandemii w marcu 2020 roku w Polsce odnotowano łącznie 5 966 970 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu choroby COVID-19 zmarło w naszym kraju 115 247 osób.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: medonet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Osobystist/Getty Images

Pozostałe wiadomości