Koronawirus

Kto ma obowiązek dostarczyć pracodawcy oświadczenie o odbyciu kwarantanny?

Koronawirus

Przepisy dotyczące odbywania kwarantanny i informowania o niej pracodawcy dla wielu osób wciąż pozostają niejasne. Co powinniśmy zrobić w sytuacji, kiedy zbliża się dzień powrotu do pracy?

Pytanie od widza

Chociaż epidemia towarzyszy nam już prawie rok, to przepisy dotyczące kwarantanny i związanych z nią formalności cały czas się zmieniają i nie dla wszystkich są jasne. Osoby, które relacjonują przebieg COVID-19, niejednokrotnie podkreślają, że podczas dopełniania różnych formalności panuje chaos. W podobnej sytuacji znalazł się jeden z naszych widzów, którego zaniepokoiła kwestia dostarczenia oświadczenia o odbyciu kwarantanny do pracodawcy.

Za kilka dni kończę swoją kwarantannę i wracam do pracy. Czy potrzebuję jakiegoś oświadczenia dla ZUS-u bądź mojego pracodawcy o odbyciu kwarantanny?

- czytamy w przesłanym pytaniu.

Oświadczenie o odbyciu kwarantanny dla pracodawcy

To pytanie pojawia się bardzo często wraz z końcem kwarantanny. Eliza Kuna rozwiewa wszystkie wątpliwości i odpowiada, jak wygląda dostarczanie oświadczeń ze strony prawnej.

- W przypadku kiedy na kwarantannę zostaliśmy skierowani przez sanepid, taka informacja pojawi się automatycznie w systemie e-Zdrowie, czyli systemie EWP, połączonym także z systemem e-ZUS-owskim widocznym dla płatników składek. Tym samym, pracodawca będzie miał informację o tym, że przebywamy na kwarantannie i będzie mógł nam wypłacić zasiłek chorobowy – tłumaczy.

- Inna sytuacja od 3 listopada obowiązuje osoby, które musiały poddać się kwarantannie z uwagi na pozytywny wynik domownika. Wtedy one mają obowiązek z mocy prawa, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu, poddać się kwarantannie na siedem dni. Nie zawsze oznacza to wydanie decyzji przez sanepid. W tej sytuacji to właśnie ta osoba jest zobowiązana do złożenia oświadczenia – dodaje.

Zobacz też:

Nowa choroba pocovidowa u dzieci. Dr Grzesiowski wyjaśnia, jak rozpoznać jej objawy

Jak rozmawiać z dziećmi o tegorocznych świętach? "Stabilizacja osób dorosłych to jest klucz do sukcesu"

Ile muszą czekać domownicy chorego, żeby wykluczyć zakażenie koronawirusem? Odpowiada dr Grzesiowski

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości