Michał Korkosz doceniony w USA
Michał Korkosz w 2017 roku został wyróżniony w Stanach Zjednoczonych dwiema nagrodami prestiżowego magazynu "Saveur" za fotografie kulinarne.
- W momencie, kiedy stanąłem na scenie, odbierając te dwie nagrody, to był bardzo taki surrealistyczny moment. Czułem się, jakbym był absolutnie pod wodą. Dałem najgorszą przemowę na świecie (śmiech). Patrzyłem w tę przestrzeń, osoby, które stały i klaskały, i pomyślałem wtedy: "Kurczę, to faktycznie chyba może być moje życie" - wspominał bloger kulinarny.
I tak też się stało. Po sukcesie pierwszej książki z wegetariańskimi przepisami kuchni polskiej popularność autora wciąż wykracza poza granice naszego kraju.
- Musiałem się zastanawiać, czy niektóre dania będą miały odzwierciedlenie w kubkach smakowych Amerykanów. Taką recepturą, która musiała przejść zmianę, bo w takim typowo polskim wydaniu była zbyt ekstremalna, była zupa ogórkowa. Dla Amerykanów wydawała się zbyt kwaśna - przyznał rozmówca Dzień Dobry TVN.
Rozkoszny rozkoszuje się polską kuchnią
8 listopada 2023 odbyła się premiera książki "Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują" Michała Korkosza.
- Myślę, że nie mam w sobie takiego nacjonalizmu kulinarnego, żeby od razu z tarczami wojować, bo jesteśmy najlepsi. Powiedziałbym, że jestem gastropatriotą, bo bardzo lubię sięgać po polskie produkty - podkreślił autor.
Jak dodał, jest zdeterminowany, żeby składniki, które niekoniecznie lubi - poprzez żonglowanie smakami - zjeść z przyjemnością.
- Brukselka była kiedyś warzywem, które uważałem za śmierdzącą kapustkę, ale dodałem kilka składników, jak np. cytryna, która łagodzi ten kapuściany odorek. Zawsze mówię, że postawię nawet 100 zł i każdy zakocha się w brukselce - przyznał z uśmiechem Rozkoszny.
Jak jego przepisy oceniają członkowie rodziny i przyjaciele? Jaki jest prywatnie? Zobacz materiał wideo.
Rozkoszny konfituje
Michał Korkosz w studiu Dzień Dobry TVN zdradził tajniki konfitowania, czyli obróbki termicznej żywności w głębokim tłuszczu.
- To jest jedna z najwspanialszych technik gotowania. Uważam, że warzywa mogą wyjść na taki stan nirwany doznań smakowych, jeśli poddamy je tej luksusowej kuracji. Przekładamy warzywa do naczynia żaroodpornego i zalewamy je tłuszczem o wyrazistym smaku. Masło rezerwuję na grzyby, a pomidory świetnie sprawdzają się z oliwą extra virgin, która ma taki lekko gorzkawy smak - powiedział Michał.
Dlaczego warto konfitować warzywa?
- Konfitowanie to gotowanie, duszenie w bardzo niskiej temperaturze 120-150 stopni C. Warzywa oddają swoją wodnistość i koncentrują swoją słodycz. Na przykład pomidorki koktajlowe po konfitowaniu smakują jak landrynki. Do pomidorków dodajemy trochę soli, czosnku i bazylii, żeby zaromatyzować tę oliwę. Później oliwa przejdzie takim fantastycznym, letnim, pomidorowym świeżym smakiem. Można ją wykorzystać do polewania przeróżnych rzeczy. Jak przełożymy pomidorki do słoików, to oliwa hermetycznie zamknie pomidory, wytrzymają 3-4 tygodnie w lodówce - wskazał Rozkoszny.
Do czego można wykorzystać tak przyrządzone pomidory? - Proponuję zrobić zupę. To jest absolutnie najwspanialsza zupa pomidorowa, a to jest bardzo poważne oświadczenie - zażartował Michał.
Bloger kulinarny opowiedział też o zaletach konfitowania czosnku.
- Czosnek, który normalnie jest agresywny w swoim smaku, zadziorny. Po konfitowaniu staje się uległy, karmelowy, słodziutki, mięciutki. Robimy go dokładnie tak samo jak pomidorki, czyli przekładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy oliwą, dodaję tymianek. Moim zdaniem czosnek i tymianek to nierozerwalne połączenie. W konfitowanym czosnku możemy marynować warzywa, możemy go rozgnieść na pajdzie chleba z odrobiną masła, stwarzając remedium na choroby - zachęcał Michał Korkosz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Tarta cytrynowa i inne pyszne dania z cytryną
- Baklawa - jak przygotować ten słodki deser? Sprawdź prosty przepis krok po kroku
- Kacza noga, zupa cebulowa, kopytka i sernik, czyli przepisy Patryka Galewskiego na wspólne "garowanie"
Autor: Dominika Czerniszewska, Justyna Piąsta
Reporter: Monika Nasternak
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News