Wielkanoc wiąże się z wieloma zwyczajami i obrzędami. W różnych regionach Polski związane z nią tradycje wyglądają nieco inaczej. Nie umknęło to uwadze prowadzących Dzień Dobry TVN, którzy postanowili wymienić się spostrzeżeniami na temat celebrowania świąt w rodzinnym gronie. Co królowało na ich stołach w dzieciństwie? Jakie wspomnienia na stałe zapisały się w ich pamięci?
Święta wielkanocne oczami prowadzących Dzień Dobry TVN
Święta wielkanocne to przede wszystkim radość płynąca ze spędzonych w gronie najbliższych chwil, ale i rozmaite zwyczaje. Prowadzący Dzień Dobry TVN postanowili wrócić pamięcią do czasów dzieciństwa i opowiedzieć o tradycjach, jakie kultywowało się w ich domach. Krzysztof Skórzyński przyznał, że w młodości z niecierpliwością oczekiwał na lany poniedziałek.
- Ja się wychowałem na warszawskim Bródnie. U nas nie było miękkiej gry (...). Tam było wiadro, za każdym razem - wyjawił dziennikarz tuż po tym, jak o swojej słabości do śmigusa-dyngusa opowiedziała Małgorzata Ohme.
- Ja czekałam rok na to. My z tymi wiadrami szłyśmy, mokre - zdradziła nasza prowadząca.
Świątecznymi wspomnieniami podzieliła się również Dorota Wellman. W jej rodzinnych stronach niebagatelne znaczenie miało święcenie pokarmów. Co ciekawe, nie miało ono nic wspólnego z zabieraniem do kościoła wielkanocnych koszyczków.
- My mieliśmy w miejscowości, gdzie babcia mieszkała, stół święcony na zewnątrz. Przychodzili ludzie z okolicznych domów, ustawiali wszystko na jednym długim stole i ksiądz przyjeżdżał do nas (...). To bardzo mi utkwiło w pamięci - przyznała prezenterka.
Święta wielkanocne a poczucie straty
Prowadzący Dzień Dobry TVN z nieskrywaną przyjemnością opowiedzieli o wielkanocnych zabawach oraz tradycyjnych specjałach, które gościły na ich stołach w dzieciństwie. Ich rozmowa nie ograniczała się jednak wyłącznie do wspomnień z młodzieńczych lat. Małgorzata Ohme zauważyła, że Wielkanoc nie zawsze niesie za sobą poczucie szczęścia. Zwróciła się do osób, które w trakcie tegorocznych świąt będą musiały mierzyć się z trudnymi emocjami.
- Chcemy, żeby nasze święta były jak najbardziej radosne, ale czasem nie są (...). Przez to, że je tak cudownie obchodzimy, wiążą się szczególnie z takim brakiem obecności osób, których nie ma. Ze stratą. Z poczuciem żałoby, żalu, samotności. Dlatego zapraszamy Was na godz. 20:00 na LIVE na Facebooku Dzień Dobry TVN, gdzie będziemy sobie rozmawiać. Rozmawiać o żalu, tęsknocie, ale też o takiej drodze do zdrowienia, do pogodzenia się z tym - zachęcała nasza prowadząca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Święconka wielkanocna. Co Polki i Polacy wkładają do koszyczka?
- Święta wielkanocne w cieniu inflacji. "Nie pamiętam, kiedy było tak źle i tak biednie"
- Dziady Śmigustne. Unikatowa tradycja świąteczna na południu Polski
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News