Gwiazdy

Nowy, niezwykły mural na cześć Kory. Odsłonięto go w dniu 70. urodzin zmarłej wokalistki

Gwiazdy

Piotr Bławicki/East News

Kora Jackowska i Kamil Sipowicz przez lata mieszkali na warszawskich Bielanach. Z okazji 70. urodzin zmarłej w 2018 roku wokalistki, władze dzielnicy postanowiły upamiętnić ikonę polskiej muzyki rockowej. Powstał nowy mural z wizerunkiem Kory.

Kora ma nowy mural w Warszawie

Burmistrz dzielnicy Bielany poinformował, że powstał nowy mural na cześć Kory. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 8 czerwca 2021 roku - w dzień 70. urodzin artystki. - Wtedy też, przy budynku, gdzie wykonano mural, posadzimy 320 krzewów róż – zapowiadał Grzegorz Pietruczuk na Facebooku.

Mural przedstawia twarz Kory otoczoną czerwonymi różami. Kwiaty te nawiązują do albumu "Róża" zespołu Maanam, który ukazał się w 1994 roku. Pochodzą z niego m.in. piosenki "Bez ciebie umieram", "Słońce jest okiem Boga" oraz "Nic dwa razy". W tytułowym utworze Kora śpiewała: "Róże z rajskiego ogrodu piękne i pachną nad podziw".

- To jest ważne, że artysta jest pamiętany, że muzyka, teksty są śpiewane, że ludzie pamiętają, bo wielu artystów może szybko odejść w zapomnienie, więc trzeba też trochę temu pomagać. To nie dzieje się samo, ale jednak sama wartość sztuki Kory i ona jako osoba przetrwała i mam nadzieję, że nie tylko jako artystka, ale też jako ikona pewnego stylu, ikona wolności - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia muralu wieloletni partner Kory, Kamil Sipowicz.

Fani Kory są zachwyceni pomysłem władz dzielnicy. Przypomnijmy, że malunek przy ul. Żeromskiego 44/50 to drugi warszawski mural na cześć artystki. Pierwszy znajduje się na Nowym Świecie.

Kora – kariera

Olga "Kora" Jackowska była jedną z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych polskich artystek. Przez 32 lata była wokalistką zespołu Maanam.

Grupa wydała 11 studyjnych albumów i wylansowała wiele przebojów, które śpiewają różne pokolenia Polaków, m.in. "Boskie Buenos", "Krakowski spleen", "Kocham cię, kochanie moje" czy "Lucciola". 31 grudnia 2008 roku Maanam zawiesił działalność.

Kora od 2013 roku walczyła z nowotworem. Zmarła 28 lipca 2018 roku. Miała 67 lat.

Zobacz wideo: Kora, czyli "Miłość zaczyna się od miłości"

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości