"Co chcesz powiedzieć światu" - nowa książka Martyny Wojciechowskiej. O czym jest?
Martyna Wojciechowska uwielbia rozmawiać z ludźmi, a szczególnie z kobietami. Robi to zarówno na krańcach świata, jak i w Polsce. Bohaterkom swoich reportaży i wywiadów daje pełną swobodę mówienia. Jak twierdzi, jest posłańcem i głosicielem ich historii. Część z zasłyszanych podczas podróży opowieści zamieściła w najnowszej książce "Co chcesz powiedzieć światu", która już niebawem będzie dostępna do kupienia w księgarniach.
Jak zaznacza dziennikarka, publikacja powstała po to, "żeby każdy z nas mógł trochę jak w lustrze przejrzeć się w tych historiach".
- Są absolutnie uniwersalne. To nie jest książka tylko dla kobiet. To jest książka też, a może przede wszystkim dla mężczyzn, którzy rozumieją, że równouprawnienie jest podstawowym prawem człowieka. Jest tak naprawdę dla każdego. Ta książka niesie nadzieję, niesie pokrzepienie i niesie bardzo dużo dobrej energii, choć te kobiety przeszły niejednokrotnie przez piekło - tłumaczy podróżniczka.
Martyna Wojciechowska zdradza, że poruszyła w niej kwestie newralgiczne, by zobrazować, do czego mogą doprowadzić zaostrzenia przepisów prawa.
- Jest temat LGBT+, szeroko komentowanej aborcji, a raczej tego, że w Salwadorze kobiety za poronienie ciąży trafiają na 30 bądź 50 lat do więzienia. To są tak skrajne sytuacje - opowiada w studiu Dzień Dobry TVN.
Martyna Wojciechowska o równouprawnieniu i ludzkich potrzebach
Książka "Co chcesz powiedzieć światu" ma mocne przesłanie. Martyna Wojciechowska, opowiadając historie innych kobiet, tak naprawdę demonstruje swoje poglądy i nie zgadza się na niesprawiedliwość.
- Moim głównym hasłem, które ja niosę i które chciałabym powiedzieć tą książką, jest słowo "dość". Ja mam dość tak ogółem. Mam dość nietolerancji, miałkości, bierności, milczenia. Mam dość traktowania ludzi innych jak gorszych - oznajmia podróżniczka.
Według niej kobiety w Polsce, jak i we wszystkich zakątkach świata, mierzą się na co dzień z ogromnymi trudami wynikającymi z przejmowania nowych ról społecznych i jednoczesnego pozostawania przy starych.
- Ale chcę powiedzieć, że mężczyznom też jest ciężko. To jest kwestia redefiniowania podstawowych rzeczy w życiu. Dzisiaj jesteśmy na tym etapie. Musimy redefiniować, jaki jest ten podział obowiązków. Może mówienie, co jest męskie, a co kobiece, jest już archaizmem - zastanawia się w rozmowie z Małgorzatą Rozenek-Majdan i Krzysztofem Skórzyńskim.
Martyna Wojciechowska zapewnia, że pragnienia każdego człowieka są niemal identyczne, bez względu na to, skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry, wierzenia czy orientację seksualną.
- Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy pokoju, potrzebujemy miłości, potrzebujemy szacunku - podsumowuje.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej kobiet za sterami samolotów. "To daje tylko motywację"
- Iranki zdejmują chusty. "Rewolucja w świecie wirtualnym może być kroplą, która drąży skałę"
- Maria Pakulnis oburzona podejściem reżyserów do aktorek po 60-tce. "Dostajemy ciągle role babci"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News