Gwiazdy

Ukochane książki z dzieciństwa. Co czytały znane osoby?

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/22

Książki, które czytaliśmy w dzieciństwie miały kluczowy wpływ na rozwój naszej wyobraźni, słownictwa i ciekawości. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Annę Kalatę, Wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dziennikarkę Beatę Tadlę i pisarza Michała Rusinka, po jakie lektury sięgali za młodu.

Jakie książki czytała Beata Tadla?

Beata Tadla w dzieciństwie ochoczo chłonęła literacki świat.

- Bardzo lubiłam książki, które były historiami do czytania. "Mikołajek" - uwielbiałam tego urwisa. Może dlatego, że sama byłam dość grzeczną dziewczynką, chodzącą do szkoły muzycznej, ze świadectwem z czerwonym paskiem. Być może ja tęskniłam za takim psotnym życiem, a nie takim poukładanym. Poza tym to była Francja, trochę inny świat. Oczywiście trochę też inne lata, ale to mnie skłaniało, by poznawać, uczyć się francuskiego - mówiła Beata Tadla.

Obok "Mikołajka" dziennikarka czytała również komiksy, wiersze Brzechwy, a jej ulubioną pozycją była książka pt. "Księżniczka Głogu" Władysława Ludwika Anczyca.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Anna Kalata i Michał Rusinek o książkach z dzieciństwa

Z kolei na półce Anny Kalaty znajdowały się wiersze Juliana Tuwima, którego uwielbiała recytować, "Dzieci z Bullerbyn", "Łysek z pokładu Idy" czy "Awantura o Basię". Natomiast Michał Rusinek pamięta, że jedną z pierwszych książek, z którą miał do czynienia był "Kubuś Puchatek". Później przyszedł czas na "Muminki".

- To była już bardzo poważna przygoda. Dlatego że tak naprawdę to jest taka książka o charakterze głęboko psychologicznym, filozoficznym, bardzo mrocznym. Do tej pory trochę się boję tych "Muminków", oczywiście Buki najbardziej, szczególnie o tej porze roku. Teraz żartuję, ale to jest bardzo głęboka literatura podana w sposób zrozumiały dla dziecka i zostaje z nami bardzo długo - tłumaczył pisarz i dodał, że później zaprzyjaźnił się z twórczością J. R. R. Tolkiena.

Jak książki czytane w dzieciństwie wpłynęły na przyszłość naszych rozmówców? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości