Sport i fitness

Hobby Horse, czyli jazda konna na kukiełkach. "Dziewczynki szykują się całymi tygodniami do zawodów"

Sport i fitness

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
A. Zjawińska, N. Górska
Hobby Horse, czyli jazda konna na kukiełkach
Hobby Horse, czyli jazda konna na kukiełkachDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Hobby Horse może kojarzyć się wyłącznie z zabawą, ale to pełnoprawna dyscyplina z zawodami, punktacją, zasadami i ambicjami olimpijskimi. Na czym dokładnie polega? Kto bierze udział w turnieju? Sprawdziła to Agata Zjawińska, reporterka Dzień Dobry TVN.

Hobby horse - czym jest?

Hobby Horsing polega na odzwierciedleniu zawodów jeździeckich. Uczestnicy "jeżdżą" na kukiełkach przypominających głowę konia.

- Jeśli są skoki, to zazwyczaj się ścigają. Jeśli jest ujeżdżenie, to wykonują różnego typu figury. Dyscyplina powstała w Finlandii. W Skandynawii jest to bardzo popularny sport od 2011 roku. Małe dzieci często spędzają czas z rodzicami, którzy jeżdżą konną i same chciałby mieć konia. Gdzieś tam te maskotki zaczęły się pojawiać i te kukiełki na koniach są coraz bardziej powszechne - tłumaczyła Monika Skowrońska, organizatorka zawodów Hobby Horse w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN.

Jak podkreśliła, uprawianie tej dyscypliny z jednej strony sprawia dużą frajdę, a z drugiej uczy, jak opiekować się zwierzęciem. - Mimo że jest to kukiełka, dzieci czyszczą konie, zaplatają warkocze i miło spędzają czas - mówiła Monika Skowrońska.

Hobby Horsing jako dyscyplina sportowa

Hobby Horsing trenują nie tylko dzieci, ale i dorośli. Ostatnio pojawił się nawet pomysł, by dyscyplina ta była brana pod uwagę podczas igrzysk olimpijskich. Czy jest to możliwe?

- Myślę, że różne rzeczy mogą się zdarzyć, bo rozwija się to bardzo szybko - zaznaczyła rozmówczyni Agaty Zjawińskiej.

Choć w Polsce dyscyplina ta nie jest jeszcze aż tak popularna, zawodnicy zawzięcie trenują, by podczas turnieju wypaść jak najlepiej. - Wszystkie zawody, które organizujemy, są według kategorii jeździeckich. Nie stosujemy punktów karnych za błędy. Natomiast jeśli jest zrzutka, to musimy przyznać jeden punkt karny. Jeśli się pominie parkur, to jest niestety eliminacja, tak jak w zawodach jeździeckich. To są ogromne emocje. Dziewczynki szykują się całymi tygodniami do takich zawodów. Mają rozpisany kalendarz - opowiadała Gracjana Ćwierz, sędzia zawodów Hobby Horse.

Jak wyglądają zawody Hobby Horse? Zobacz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: A. Zjawińska, N. Górska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości